Ana Sayfa Teknoloji Haberleri İlk Photoshop sürümünün kaynak kodları dağıtıldı

İlk Photoshop sürümünün kaynak kodları dağıtıldı

0

Adobe firmasının 24 yıldır geliştirdiği ve geliştirmeyede devam ettiği Photoshop programının 1.0.1 sürümünün kaynak kodları dağıtıldı. İlk Photoshop sürümünün 1990 yılında çıkmasından günümüze kadar her alanda kendini geliştiren programın ilk sürümünün görüntüsünü görünce ne kadarda geliştiğini anlayabilirsiniz.

photoshop-1-0-1_2

Computer History Museum‘un Adobe’un izniyle dağıttığı 1.0.1’in kaynak kodlarının bulunduğu klasöre göz attığımızda 179 dosya ve 128 bin satırdan oluşan kodlar bulunduğunu görüyoruz. Kodların yüzde 75’i Pascal dilinde diğer yüzde 15’i de 68000 assembler dilinde yazılmış. Diğer yüzde 10’luk payda çeşitli veriler bulunuyor.

photoshop-1-0-1

Kaynak kodlarının indirmeden önce ticari amaçlar ile kullanmayacağınıza dair lisans’ı kabul ediyorsunuz. İndirmek için bu bağlantıya tıklayarak  ”I Accept” butonuna basınız.

Anıl Güzel Merhaba ben Anıl, 2016 yılında Kadir Has MYO Grafik Tasarımı bölümünden mezun oldum. 2017'den itibaren Medya ve İletişim Sistemleri okumaktayım. Teknolojik gelişmeleri takip ediyor ve öğrendiklerimi burada paylaşıyorum.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vargonen