1 dakikalığına Google.com'un sahibi oldu - Teknofeed.COM

1 dakikalığına Google.com’un sahibi oldu

 1 dakikalığına Google.com’un sahibi oldu
Okunuyor 1 dakikalığına Google.com’un sahibi oldu

Eski Google çalışanı Sanmay Ved, 29 Eylül’de Google.com alan adını 1 dakikalığına 12 dolar ücretle satın aldı. Ancak Google firması alan adını geri aldı ve Ved’i ödüllendirdi.

Eskiden Google çatısı altında çalışan Sanmay Ved, geçici bir süre de olsa Google.com alan adının sahibi oldu. Bu garip olay gece geç saatlere yaşandı. Ved, Google’ın domain’lerini araştırması ile başladı. Araştırma esnasında “Google.com” alan adının yanına satın almaya açık olduğunu belirten yeşil işaret vardı.

Sanmay Ved, bu durumun bir hata olduğunu düşündü. Yine de ne olduğunu tam olarak anlamak için satın alma işlemini gerçekleştirdi. Sadece 12 dolara (yaklaşık 36 TL) Google.com alan adının 1 dakikalığına tüm hizmetlerine erişebilir oldu.

Google’dan aldığı ödülü, hayır kurumuna bağışladı
Sanmay Ved’in Google.com domain’ini almasından 1 dakika sonra geri alan Google ekibi, ilk önce kendisine bir ödül verilmeyeceğini söylese de, sonrasında işler değişti. Açığı bulduğu için Sanmay Ved’e bir ödül verildi. Ved, bu parayı istemediğini belirtti ve aldığı ödülü Hindistan’daki bir hayırkurumuna bağışladı. Sanmay Ved’in Google’dan aldığı para ödülünün miktarı paylaşılmadı.

Microsoft’un da başına gelmişti
2003 yılında Microsoft ekibi “Hotmail.co.uk” alan adının yenilenmesi yapmasını unutmuştu ve bunu gören bir kişi alan adını satın almıştı ancak daha sonra Microsoft ekibi alan adını satın alan kişiden geri almıştı.

Bir önceki yazımız olan Toshiba'nın yeni taşınabilir HDD'si: Canvio Ready başlıklı makalemizde 1 tb, 2 tb ve 2.5 tb hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın