Teknoloji Blogu

4 Nitelik, 1 İnceleme: Mr Jump

0

Küp biçiminde beyaz bir kafaya sahip olan kahramanınız Mr Jump ile tanışmaya hazır mısınız?! Tanışmaya hazır olsanız bile arkadaş olabilmeniz o kadar da kolay değil. Çünkü kahramanımızın önünde uzun bir yolculuk var, ve bu yolculuk boyunca ona yardımcı olmamız gerekiyor.

mr-jump-1

1Button SARL‘ın geliştirdiği Mr Jump, reflekslerinizin gücüne dayanan bir beceri oyunu. Görevimiz yalnızca zıplama yeteneğine sahip olan ve durmadan koşan kahramanımızın engelleri aşmasına yardım etmek. Yolculuk boyunca reflekslerinizin sürekliliğini sağlamak inanın ki tahmin ettiğiniz kadar kolay olmayacak.

YÜZEYSEL GÖRSELLER
Mr Jump’ın görsel öğeleri ve arka planında herhangi bir derinlik söz konusu değil. Adeta sulu boya darbeleri vurulmuş havasındaki görsellerin artı diyebileceğimiz yanına gözü yormamasını, eksi yanına ise herhangi bir özgünlüğe sahip olmayıp oyuncuyu etkileyecek düzeyde olmamasını ekleyebiliriz. Minik kahramanımızın dünyası grafik açısından ne yazık ki vasatı aşamıyor.

ANLIK KONTROL SİSTEMİ
Oyunun hiçbir kısmında kontroller açısından bir problem yaşamıyorsunuz. Tamamen reflekslere dayalı bir oynanışa ve konuya sahip olduğu için geliştiriciler kontrol sistemine özenmiş gibi görünüyor ki, karşımızda bu açıdan meyvelerini vermiş bir oyun var. Oyunun belli kısımlarında geçemediğimiz için çıldıracak kıvama gelsek de kontrol sisteminin fire vermemesi, geçemediğimiz bölümün tamamen bizimle alakalı olduğunu yüzümüze vururcasına başarılı bir kıvamda olduğunu gösteriyor.

mr-jump-2

SİNİR BOZUCU MÜZİK VE SESLENDİRMELER
Oyun direkt olarak oyuncunun reflekslerine ve bunların sürekliliğine bağlı olduğu için zaten ara sıra “eeh, yeter ya” dedirtiyor. En azından böylesine gerginliklerin de baş gösterebileceği bir yapıma bu tür müzikler eklenir mi be kardeşim? Gerek arka planda sürekli olarak çalan müzik, gerekse öldüğümüzde çıkan ses efekti inanın çoğu zaman asabımızı bozmaya yetiyor. Zevk almamızın fazlasıyla yeteneğimize bağlı olduğu bu oyuna kesinlikle daha sakin ve kulağa hoş gelen müzikler giderdi, olmamış!

EE, CHECKPOINT YOK MU?
Arka planda sürekli olarak çalan saçma müziklerin üstüne, oyunda checkpoint olmamasını öğrenmem de sinir katsayımın yükselmesine tuz biber oldu. Oyun zaten zor. Reflekslerimizi aynı derecede kullanmak bizleri böylesine zorlarken bir de üstüne ölünce bölümün en başından başlamamız durumu daha da zorlaştırıyor. En azından her bölümde 1 adet checkpoint bulunsaydı ve o noktaya ulaştıktan sonra ölsek bile her seferinde başlangıç yerine oradan başlasaydık inanın tadından yenmezdi. Fakat ne yazık ki böyle bir şey mümkün değil, her ölümde bölümün en başına postalanıyoruz!

mr-jump-3

Mr Jump, AppStore‘da ücretsiz olarak bizlerle. Ek olarak geçemediğimiz bölümü pas geçebilmemizi sağlayan anahtarlar gibi çeşitli içeriklere de uygulama içi satın alımlar ile sahip olabiliyoruz.

appstore-indir

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et