Teknoloji Blogu

Google Sonbahar Ekinoksu Nedir?

0

Yaz aylarının son demlerine yaklaştığımız şu günlerde hayatın ne kadar hızlı geçtiğini düşünüyoruz. Bu gün Google ana sayfasında yer alan Sonbahar Ekinoksu da bize sonbaharın geldiğini müjdeliyor. Ekinoks gün tün eşitliği, yani gündüz ile gecenin eşit olması durumuna verilen isimdir. Yıl içerisinde sadece iki kez tekrarlanan bu durum Google’ın bu günkü ziyaretçilerinde merak konusu oldu. Sonbahar ekinoksu(23 Eylül) ve İlkbahar Ekinoksu(21 Mart) durumu aslında bizlere biraz mevsimlerin değiştiğini müjdeleyen bir haberci.

google sonbahar ekinoksu

Sonbahar Ekinoksu Kuzey ve Güney Yarım Küre’de güneş ışınlarının Ekvator’a 90 derecelik açı ile düştüğü gündür. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler gecelerden uzun, Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi bir durum görülmeye başlar. Sonbahar Ekinoksu ile birlikte Güney Yarım Küre’de ilkbahar görülmeye başlanırken, Kuzey Yarım Küre’de ise sonbaharın başlangıcı yaşanmaktadır.

İlkbahar Ekinoksu ile sonbaharın tam tersi olarak Güney Yarım Küre’de gecelerin gündüzlerden uzun olması görülmektedir. Kısacası bu gün Google ana sayfasında yer alan Sonbahar Ekinoksu bizlere 23 Eylül itibari ile sonbaharın habercisi olmaktadır. 21 Mart ise İlkbahar Ekinoksu olarak gecelerin uzunluğunu haberdar etmektedir. Google her özel güne hitaben yer verdiği ana sayfa projelerinde bu gün de sonbahar ekinoksu görseli ile göze çarpıyor.

Bir önceki yazımız olan Altın Moto 360 Saat Çok Yakında Üretilecek başlıklı makalemizde moto 360, moto 360 altın saat ve motorola akıllı altın saat hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için [email protected] mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

You will be redirected to

Click the link above to continue or CANCEL