Teknoloji Blogu

İşte Yakıt Tasarrufunda Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Dünya’da Türkiye olarak en pahalı yakıtları kullanıyoruz. Bunun bir çok sebebi var elbette fakat bizler kendi ekonomimiz için bir şeyler yapmamız gerektiğini düşünebiliyoruz. Geçmişten günümüze kulaktan kulağa bazı tavsiyelerle hareket ediyoruz. “ 50 yıllık şoför güvendiğim adam veya usta “ diye düşünsekte herkesin yanlışı olabilir. Teknolojinin gelişmesiyle her geçen gün doğrular yanlış olabiliyor.

 

michelin-yakit-tasarrufu--HI-841256

İşte yıllardan beri Doğru bilinen Yanlışlar:

 

1-) Düz Vites Araç Az Yakar !

2015 yılı ile birlikte artık sektör o kadar gelişti ki hemen hemen 2011-2012 yılından beri üretilen otomatik şanzımanlarda düz vites şanzıman kadar tasarrufludur. Ek olarak bir şey söylemek isterim aracınız aynı zaman triptonik vites ise doğru zaman doğru devirde vitesi arttırmanız uzun vadeli düşündüğümüzde yakıt tasarrufu sağlar.

2-) Stop etme korkusu

Bu aslında en çok bilinen yanlıştır. Aracınızı stop ettirmeden bekletmek halbuki anlık tüketim değerine baktıgınızda aracınız rölantide beklerken bile 1-2 Litre benzin yakar. Aracınız stop ettirmekten korkmayın.

3-) Katkı Maddeleri

Günümüzde bir çok yakıt tasarrufu adı altında ürün olsa da bu ürünler bir işe yaramıyor. Deponuzu temizleyebilir. Motora ulaşımı kolaylaştırabilir ancak tasarruf sağlamadığı açıklanmış ve test edilmiştir.

4-) Klima mı Camları açmak mı ?

Düşük hızlarda gidiyorsanız bu inanış yerini koruyor ancak yüksek hızda gidiyorsanız açık camların yakıt tüketimi üzerindeki etkisi sanılanın aksine klimadan daha fazla oluyor.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku