Teknoloji Blogu

Kimsenin Düşünmediği ve Umursamadığı Küresel Isınma

0

Küresel ısınma hızla buzulları büyük oranda eritirken, önüne nasıl geçilecek kimseden ses çıkmıyor. Her ne kadar önlemler için bilgi verilse de hiç bir şekilde yaptırım uygulanmıyor.

Küresel Isınma Nedir?

Küresel ısınmayı ölçmek için her yıl bir önceki yıla göre veriler analiz edilir. Atmosfere salınan sera gazlarının yüksek oranda neden olduğu düşünülen ve yıl boyunca karada, havada ve denizde ölçülen ortalama sıcaklıklara verdikleri isimdir.

Son 800 bin yılın en yüksek seviyelerine ulaşan küresel ısınma, son 130 yılda ortalama 0,85 derece ile artış gösterdi. Önümüz deki 80 yıl içinde 4 oranında bir artış beklenildiği açıklandı.

Grönland çok hızlı erimeye başladı!

blankDanimarka’ya bağlı bu ada da buzlar aynı hız ile erimeye devam ederse, su seviyesi 7 cm yükselecek. Son 27 yılda 3.8 trilyon ton buzul kaybeden Grönland küresel ısınmanın en fazla etkilenen bölgelerden biri haline getiriyor. Eğer bu şekilde devam ederse kıyı şeridindeki yerleşim birimleri olası sel ve suyun altında kalma ihtimallerini göz önünde bulunduruyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”16899″]

Küresel ısınmayı ne tetikliyor?

Yüksek seviyede olan tarım ve hayvancılık küresel ısınmanın öncülerinden biridir. Ayrıca sanayi devriminden bu yana fosil yakıtlar yüzünden atmosfere 2 trilyon ton karbondioksit yayıldı. Karbondioksit’i emen bitkiler var ama malesef ormanların birer birer yok olmasından sonra karbondioksit temizleme işlemi de azalmaya başladı.

Küresel ısınmanın nasıl etkileri vardır?

En kötü bilinen özelliği toprağı kuraklaştırıcak ve çölleşme işlemi başlayacak. Kuraklık olunca hiç bir şekilde sebze,meyve yetiştirilmeyecek. Ayrıca ormanların tamamının yok olacağını düşünürsek ciddi anlamda yiyecek sıkıntısı çekilecek. Ayrıca bir çok canlı türünün sonunu getirebilir. Şimdi bile canlılar yiyecek bulamazken o zaman ne yapacaklar merak konusu.. Buzul ve kıyı kesimlerin de seller başlayacak, kıyı ve kıyaya yakın yerleri alıp götürecek. Bu sayede su seviyeleri ciddi manada yükselecektir. Ayrıca okyanusun asitlenmesi de etkileri arasındadır.

BM iklim uzmanları, küresel ısınma için devletler bir önlem almayıp es geçmeye devam ederse, sonuçlarının çok ağır olunacağı ve geri dönülemez bir noktaya ulaşacağı konusun da uyardı. Ayrıca BM Uluslararası İklim Değişikliği Heyeti, küresel ısınma için çok yakın bir tarih vererek son 10 yılımız olduğunu belirttiler. Daha yüksek bir ısınmanın ekonomi ve ekoloji tarafın da çok büyük kayıp olacağını belirtiyorlar.

 

Bir önceki yazımız olan Oyun Bilgisayarında Olması Gereken Programlar başlıklı makalemizde Cheat Engine, DAEMON Tools Lite ve Game Booster hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et