Teknoloji Blogu

Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Günlük yaşamda kullandığımız araçlarımızın amacı dışında göze de hitap etmesini çoğumuz isteriz. Yeni alınan arabalarda tabi ki boya sorunu olmaz ancak yıllara yorgun düşmüş kaporta boyaları için neler yapılabilir bu yazımızda değineceğiz.

PASTA CİLA

Pasta denilen malzeme hem fiziksel olarak hem de kimyasal olarak çözücü bir maddedir. Tiner gibi etkili değildir. Boya üstündeki boyayı almamış lekeleri çıkarmak için kullanılır.
Boyayı incelttiği için çok hafif yine boyayı almadan oluşmuş çizikleri de kapatabilir.

 

pasta-cila-yontemleri

 

UYGULAMA

  • Uygulama için gölge ve yağış almayan yer seçmelisiniz.
  • Öncelikle aracı yıkayıp kurulamamız gerekiyor. Aksi takdirde toz veya benzeri parçalar boyada ciddi çizikler oluşturabilir.
  • Plastik aksama pasta cila malzemesi bulaşmayacak şekilde kapatmalısınız.
  • Uygulanacak bölgeye pasta, birer parmak şeklinde parçalı olarak dağıtılır.
  • Daha sonra sünger başlıklı spiral ile veya aletiniz yoksa süngeri bastırarak hızlı bir şekilde daireler çizilir.
  • Son olarak temiz kuru bir bez ile uygulama yapılan yerleri silerek pasta cila işlemini tamamlamış oluyoruz.

MALİYET

Dışarıda yaptıracağınız bu işlem ortalama 100 TL’den başlamaktadır. Uygulamayı kendiniz yapacaksanız, yapı marketlerden alacağınız bilindik bir pasta cila malzemesi ile maliyetiniz ortalama 30 TL olacaktır. Eğer aracınızı seviyorsanız ve aracınıza birşeyler yapmaktan hoşlanıyorsanız bir haftasonu 2 saatinizi ayırarak yapacağınız eğlenceli bir işlemdir. İşlem bittiğinde aracınızın parladığını gördüğünüzde gerçekten mutlu olacaksınız…

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku