Teknoloji Blogu

Q.U.B.E. – İnceleme

0

Günümüzde oyunlar söz konusu olunca aksiyon tarzı oyunlar hep ön planda olur. Ancak bir kısım bulmaca oyunu da oyuncuların her zaman aklının bir köşesinde vardır. Mutlaka her oyunsever, kuru ve sürekli aksiyon bulunan bir oyun ile bir yere kadar eğlenebilir. Ki bunun en büyük örneği de, oyun yapımcılarının oluşturduğu aksiyon oyunlarında araya başka öğeler de serpiştirmeleri. Bu öğelere en büyük örnekler bulmacalar ki zaten bir kısım bulmaca, oyuncunun adrenalinini düşürmekle birlikte oyuncu üzerinde bir rahatlık yaratır.

blank

Koskoca bir aksiyon oyununun içine az sayıda serpiştirilmiş bulmaca oyuncuyu bu kadar rahatlatıyorsa, tamamen rahatlık içeren (yani bulmaca) oyunlardan da bahsetmeden olmaz. Bu oyunlara en büyük örnekler kuşkusuz Braid ve Portal oyunları. Özellikle portal oyununu anımsayanlar için durum fazlasıyla olumlu. Portal oyunundan esinlenen birçok oyun çıktı karşımıza ancak, Portaldan daha iyisi yine aynı firmanın dağıttığı Portal 2 oyunu oldu. Şu anda bahsettiğimiz Q.U.B.E. ise Portal oyunundan esinlenmiş ve bu konuda oldukça başarılı olmuş nadir oyunlardan biri.

blank

Q.U.B.E.‘e girince aksiyonu bir kenara bırakıp, beyninizi ve zekanızı zorlamaya başlıyorsunuz. Çünkü bu oyun size görsel anlamda bir şey vaat etmiyor. Beyaz rengi ağırlıklı olarak göreceğiniz bu oyunda   kırmızı, mavi, sarı, yeşil gibi ana renkler haricinde beklentiniz olmaması gerekiyor. Ki oyunun isminden de anlayabileceğiniz üzere, oyun içindeki platformun etrafı küplerle çevrili. Oldukça ilginç olan bu platformda, karşılaşacağınız şeyler de bu görüntülerden fazlası değil. Q.U.B.E.‘un olayına (konusu diyemiyorum) gelecek olursak ise, oyun sizi bembeyaz küplerle çevrili bir ortamda başlatıyor. Siz de kırmızı, sarı, mavi, yeşil küpleri oraya buraya itip çekiştirerek yolunuzu bulmaya çalışıyorsunuz. Giymiş olduğunuz bir çift eldiveniniz de renkli küpleri kullanımlarına ve fonksiyonlarına göre şekillendirmenize yarıyor. Evet, dediğim gibi her renk küp farklı özelliklere sahip. (Örneğin mavi küp zıplamaya yarıyor.)

Oyun böylesine basit bir yapıya sahip olsa da, bu gördüğünüz kısımlar kazığın sadece sivri ucu. Oyunda ilerledikçe zorluk derecesi artıyor ve bir noktadan sonra ekrana alık alık bakmaya başlıyorsunuz. Zaten oyun, size zorluk derecelerini oyun başında sunmuyor. Böylece bütün zorluk derecelerini oyun boyunca oynamış oluyorsunuz. Size tavsiyem, Q.U.B.E.‘i kafanız dolu ve yorgunken oynamayın. Çünkü oyun gerçekten sağlam bir beyin istiyor.

blank

Kendi adıma, oyunu oynarken “Bu oyunda bir eksiklik var.” demedim değil. Uzun süre fark edemediğim bu eksikliği bir süre sonra fark ederek bu boşluğun senaryo olduğunu anladım. Bir süre daha düşündükten sonra, bu oyuna nasıl bir senaryo eklenebilirdi ki? Küpleri oraya buraya çekiştirerek oynanan bir oyuna nasıl bir hikaye yazabilirsiniz dedim kendi kendime. Ama yine de olabilirdi, hatta olmalıydı!

Oyunda sizi gizemli-etkileyecek ses ve müzikler bekliyor demek isterdim ancak, oyunda ses adına hiçbir şey mevcut değil. Anladığınız üzere Q.U.B.E., en sade hali ile bırakılmış “sakin” bir bulmaca oyunu. Aynı zamanda fiyatı ile de oldukça mütevazi bir oyun. Steam üzerinden 14.99$’a satın alabileceğiniz bu oyunun, bu aralar kuru olan oyun piyasasında fiyatı ile de, sakinliği ile de oynanması gerektiğini düşünüyorum.

blank

Yoğun atmosferli , adrenalin ve heyecan dolu oyunlardan sıkıldıysanız, Q.U.B.E sizin için kaçırılmayacak bir fırsat. Mutlaka denemelisiniz…

  • PLATFORM: PC
  • “Q.U.B.E.” DEĞERLENDİRME
  • +Artıları: Sade ve göz yormayan oyun yapısı, beynin sınırlarını zorlayan bulmacalar
  • -Eksileri: Senaryo-hikaye yok, bir yerden sonra oyuncunun sıkılma ihtimali

7,4

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et