Teknoloji Blogu

Sahibinden İkinci El Araba Nerden Alınır?

İkinci el araba sektörü, ülkemizde geçmişten günümüze kadar her zaman hareketli olmuştur. Özellikle son yıllarda sıfır araçların aşırı pahalanması, ikinci el araçların daha fazla ilgi görmesini sağlamıştır. İkinci el arabaların bu kadar fazla rağbet görmesi haliyle araç fiyatlarının da çok hızlı bir şekilde yükselmesine neden olmuştur. Buna bağlı olarak, yetkili servisten sıfır araç almak yerine, sahibinden araba veya galeriden ikinci el araba satın alma çok daha cazip gelmeye başlamıştır.

Ülkemizde çok sayıda galerici bulunmasına rağmen, insanların ikinci el araç satın alırken ilk tercihi sahibinden arabalar olmaktadır. Bunun çeşitli sebepleri sıralanabilir. Her şeyden önce, galericilerin ikinci el araç alım – satım işlemini ticari olarak yaptıkları bilindiğinden, fiyat konusunda sahibinden arabaların daha uygun olduğunu düşüncesi hakimdir. Çünkü galericiler, araç satışından belli bir miktar kâr etmek zorunda olduğu için, fiyatları biraz daha yüksek tutmakta ve pazarlık yapmaya çok fazla yanaşmamaktadır. Fakat sahibinden ikinci el araç satın alırken, fiyat konusunda çok daha büyük bir esneklik mevcuttur.

Galericilerin, en azından ülkemizde, çok büyük bir kesim tarafından güvenilmez olarak değerlendirildiklerini kabul etmemiz gerekir. İşini layıkıyla yapan, iş ahlakı ve etik değerlerinden asla taviz vermeyen galericileri bir kenara koyarsak, ikinci el piyasasında birçok vatandaşı mağdur eden galericilerin sayısı ne yazık ki çok fazladır. Özellikle, arabalardan, arabaların teknik özelliklerinden, hangi arabaların piyasada tutulduğundan çok fazla haberi olmayan insanlar, birçok defa galericiler tarafından mağdur edilmiş; tabiri caizse kazıklanmıştır. Fakat, galeriden ikinci el araç satın alıp uzun yıllar sorun yaşamadan kullanan müşteri sayısı da epey fazladır.

İkinci el araba satın alırken, aracın sahibinden veya galeriden olması aslında çok da farketmemektedir. Zira, aracın mevcut durumu, başta motoru olmak üzere diğer parçalarının kondisyonu, bakımlarının düzenli olarak yapılıp yapılmadığı vb gibi parametreler çok daha önemlidir. Bu durumda, araç satın almak isteyen kişiler karşılarında bir ticari kurum yerine şahıs görmeyi tercih etmektedir. Çünkü sahibinden araba satın alırken araçla ilgili her bir detayı sormak, fiyatta pazarlık yapmak vb gibi durumlar çok daha kolaydır. Sahibinden araba alınmak istendiğinde satıcının tanıdık, akraba, hemşehri vs çıkması da, yine kabul edelim ki, insanların zihninde olumluz izlenimler uyandırmaktadır. Hatta sırf bu sebeple araç satın almak isteyen kişilerin sahibinden araba ilanlarına yöneldiğini dahi söyleyebiliriz.

Araçlar sahibinden de alınsa galeriden de alınsa, her durumda çok detaylı bir araştırma yapılmasında fayda vardır. Bunların başında oto ekspertiz işlemleri gelmektedir. Sahibinden aldığınız aracın satıcısı çok yakın bir arkadaşınız olsa dahi, aracı kapsamlı bir ekspertizden geçirmelisiniz. Çünkü eğer satıcı aracın ilk sahibi değilse, aracın daha önceki sahiplerinde ciddi hasarları olabilir. Hatta, ağır hasar ya da pert kayıtlı araçların sırf resmi kayıtlara geçmemesi için sanayide normal çalışır ve yürür hale getirildiği çok sayıda örnek mevcuttur. Bu durumda, ilerleyen zamanlarda yaşanacak mağduriyetler daha büyük olacaktır. Bu nedenle sahibinden araba satın alırken de sadece satıcının söylediklerine güvenmek yanlış olacaktır.

Galericilerin finansal gücünün yüksek olması ve araçları toplu bir şekilde alıp satması, fiyat konusunda sahibinden arabalara göre büyük farklılıklar ortaya çıkmasındaki bir diğer etkendir. Bu durum da insanları daha güvenilir bir seçenek olan sahibinden araçlara yönlendirmektedir. Sahibinden alınan araçlarda bir sorun çıktığında, satıcıya doğrudan ulaşabilmek; satın alım işlemi tamamlandıktan sonra da araçla ilgili soruları daha kolay sorabilmek, sahibinden arabalara olan ilginin bir diğer sebebidir.

Peki bu sahibinden ve galeriden olan arabaları nerden bulacağız derseniz bu konuda da size 2.el araba seri ilan siteleri yetişecektir. İkinci el araba sitelerinden biride ikincielotoaraba.com. Aradığınız ikincie le araçı bulmanızda size çok yardım edecektir.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku