Teknoloji Blogu

TikTok Gün Geçtikçe Daha Kötü Duruma Düşüyor

0

Dünya genelinde yaygınlaşan TikTok çılgınlıkları artık birer birer patlak vermeye başladı. Son hamle ABD Donanması tarafından geldi.

 

ABD Donanmasından TikTok’a Yasak!

Dünya genelinde hızla yaygınlaşan ve çok kullanılan mobil uygulaya ABD Donanması tarafından, ulusal güvenlik tehdidi kapsamın da, hükümet tarafından dağıtılan telefonlar da kullanılmasını yasakladı. Yasağa uymayan ve uygulamayı silmeyenlerin Donanma ağına giremeyeceklerini duyurdu. Uygulama için ABD soruşturma başlatmıştı ve kongre üyeleri ise uygulamanın merkezi olan Çin ile bağlantısının araştırılmasını ön görmüştü.

ABD neden böyle bir karar aldı?

Daha önceden de kullanıcı bilgilerini Çin’e sattığı bilgisi ile TikTok’a dava açılmıştı. Kaliforniya eyaletin de kullanıcı bilgilerinin ve bir çok özel alanın satıldığına dair tespit yapılmıştı. Dava ne zaman sonuçlanır, kararlar ne çıkacak veya geri kalan kısıtlama hangi halleri alacak şuan için merak konusudur. Türkiye gibi ABD’nin de bir çok genci bu uygulamayı yoğun bir şekilde kullanmaktadır. TikTok’un üyelik bilgilerini reklam için sattığını düşünen ABD bundan sonra nasıl bir yaptırım uygulayacak bilinmiyor.

TikTok uygulamasının zararları

blank

Ülkemizde de çok fazla kullanıcısı bulunan uygulamanın zararlarını saya saya bitiremeyiz. O kadar zararlı şey var iken neden bu uygulama diyecek olursanız, özellikle çocuklara yönelik ve büyüme çağında olanlar için bilinç altına ve yaşam tarzına iyi örnek olmuyor. Biliyorsunuz ki 3-5 yaş arası çocuklar bile artık ailesinin telefonunu alarak bir çok ağa giriş yapabiliyor. Bu ağlar da yada uygulamalarda eğitim de var kötü örnek olacak uygulamalar da var. Bunlardan birisi de TikTok uygulamasıdır.

Uzaktan bakınca güzel eğlenceli bir hal gibi gözüküyor olabilir. Biraz daha derine daldığınız zaman aslında bu uygulamanın insanın davranışlarını,tepkilerini ve yaşam biçimini değiştirdiğini göreceksiniz. Bu tarz uygulamalar sayesinde eğleniyorlar gibi gözükse de aslında insan beynini geriletip daha kötü duruma sokuyor.

Aileleri vermesin o zaman gibi terimler kullanılıyor ama boşuna söylüyorsunuz. Çocuklar öyle bir alışmış ki, telefon, tablet yada bilgisayar gibi şeylerden artık kopamıyorlar.

[ilgiliicerik icerik_id=”16899″]

Durum nasıl toparlanır?

Çocuklar aslında kopyala – yapıştır kelimesinin aynısıdır. Ailede, içeri de veya okulda ne görürse onu uygular. Her zaman kendilerine örnek aldıkları bir birey olur. Örnek aldıkları kişi ne yaparsa o çocukta onu uygular. Çünkü o onun için bir süper kahramandır. Çocuklarınızı veya gençleri uzak tutmak için, ilk başta kendinizi ve aile içinizi değiştirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Oyun Bilgisayarında Olması Gereken Programlar başlıklı makalemizde Cheat Engine, DAEMON Tools Lite ve Game Booster hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et