Teknoloji Blogu

Türkiye, 3,7 Milyar Dolarlık Yerli Elektrikli Otomobil Projesini Açıkladı

0

Türkiye, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Cuma günü açılacak olan yerli elektrikli otomobil projesi kapsamında yılda 175.000 adede kadar araç üretmeyi planladığını ve 13 yılda 22 milyar lira (3,7 milyar $) yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Tamamen yerli üretilen bir otomobil projesi, Erdoğan ve iktidardaki AK Parti’nin uzun zamandır yükselen pazarın ekonomik gücünün bir göstergesidir.

Yerli Elektrikli Otomobil

Türkiye Avrupa’nın Büyük Bir İhracatçısı

Açılıştan önce, prototipi üreten konsorsiyum, karayolları boyunca ve bir köprü boyunca süren siyah brandaya sarılmış aracın bir videosunu yayınladı. Türkiye, Ford (F.N), Fiat Chrysler (FCHA.MI), Renault (RENA.PA), Toyota (7203.T) ve Hyundai (005380.KS) gibi şirketler tarafından yurtiçinde üretilen otomobillerin Avrupa’ya büyük bir ihracatçısı.

Fabrikanın Kurulacağı Yer Belli Oldu

Ülkenin Resmi Gazetesinde yapılan cumhurbaşkanlığı kararına göre, Ekim ayında başlatılan yeni proje, vergi kesintileri gibi devlet desteği alacak ve Türkiye’nin kuzeybatısındaki Bursa otomotiv merkezinde bir üretim tesisi kuracak. Aracın beş modelinin 4.000’den fazla çalışanı ile üretileceğini belirten açıklamada, hükümetin 2035 yılına kadar 30.000 araç satın alma garantisi verildiğini belirtti. Prototipin Cuma günü kuzeybatı Gebze ilçesinde düzenlenen törenle asma köprü üzerinden sürmesi bekleniyor.

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) olarak adlandırılan konsorsiyum, 2018’in ortalarında beş sanayi grubu tarafından kuruldu: Anadolu Grubu, BMC, Kok Grubu, cep telefonu operatörü Turkcell (TCELL.IS) ve TV yapımcısı Vestel ( VESTL.IS).

blank

TOGG’nin CEO’su eski Bosch yöneticisi Gürcan Karakaş ve operasyon müdürü eski General Motors Kore CEO’su Sergio Rocha; 2022 yılında kompakt otomobil segmentindeki spor araçlarla üretime başlayacağını söyledi.

Ekim ayında Volkswagen (VOWG_p.DE), Ekim ayında Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonunun uluslararası eleştirisi üzerine bir otomobil fabrikası kurulup kurulmayacağına dair nihai bir kararı ertelediğini söyledi.

Otomobil Sektöründe Düşüş

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre, Kasım ayı itibarıyla Türkiye Avrupa’nın dokuzuncu en büyük otomobil pazarı oldu. Ülkede, 2019’un ilk 11 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre% 26 düşüşle toplam 316.427 otomobil satıldı. Yerli elektrikli otomobil projesi hakkında daha detaylı bilgi için sitemizi takip etmeye devam edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et