arama

Türkiye’deki kentsel dönüşüm süreci

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Tanıtım Yazısı

Yaşanan büyük depremlerden sonra ciddi mal ve can kayıpları yaşadık maalesef. Ve devlet biraz geç de kalmış olsa Türkiy’deki bu yapılaşma sorununa el attı. Kentsel dönüşüm dediğimiz bu süreçte Türkiye’nin pek çok yerinde riskli bölgeler tespit edilmiş durumda ve devlet bu bölgelerde riskli durumda olan binaları zorunlu olarak yıkmakta.

kentsel-donusum-deprem-raporu

Mayıs 2012 yılında çıkan kanun ile birlikte vatandaş devletin gelmesini beklemeden eski ve riskli durumda olan binasını kendisi başvuru yaparak kentsel dönüşümden yararlanabilme hakkına sahip oldu. Böylece binadan sadece bir kişinin başvurusu ile deprem risk raporu alınabilmekte ve bu çıkan rapor doğrultusunda kenstsel dönüşümden yararlanılıp yararlanılamayacağı anlaşılabilmekte.

Binası riskli çıkan bina sahipleri, bakanlıktan onay geldikten sonra binalarını ne şekilde yıktırıp kime ve nasıl yaptıracaklarına kendileri karar vermekte. Bu süreç için gerekli olan maddi desteği kira yardımı olarak bakanlıktan, kredi yardımı olarak da anlaşmalı bankalardan alabilmekte.

Kentsel dönüşüme giren binalar depreme dayanıklı, sağlam, modern, otoparklı ve yeşil alanlı olarak inşa edilmekte böylece hem can güvenliğiniz açısından içiniz rahat edecek, hem de binanızın değeri katlanarak artacak.

Kentsel dönüşümden yararlanmak için yapmanız gereken Tektaş Kentsel Dönüşüm gibi bakanlık tarafından yetki verilmiş bir kuruma giderek başvuruda bulunmak. Yetkili firma süreç içerisinde kendilerinin ne gibi hizmetleri olacağını size detaylı bir şekilde açıklayacaktır.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER