Türkiye'nin ilk yüksek çözünürlüklü uydusu uzaya gönderildi - Teknofeed.COM

Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü uydusu uzaya gönderildi

 Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü uydusu uzaya gönderildi
Okunuyor Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü uydusu uzaya gönderildi

Türkiye‘nin ilk yüksek çözünürlüklü uydusu Göktürk -2 uzaya fırlatıldı. Bugün 18:12’de Çin’de ki fırlatma üssünden fırlatılan Göktürk -2 uydusu Türkiye’nin ilk askeri keşif ve gözetleme uydusu olarak yörüngeye girmiş bulunmakta.

Fırlatma anı Türkiye’den yapılan törendeki, Çin’den aktarılan görüntüden takip edilirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın yaptığı konuşmada “…Bugün uzaya gönderdiğimiz Göktürk 2 uydusu, daha önce gönderdiğimiz Rasat’tan daha geniş ve ayrıntılı olarak keşif yapacaktır. Ormanlarımızı, sahillerimizi, deniz kirliliklerini, kentsel gelişimi, kaçak yapılaşmayı Göktürk -2 uydusuyla daha kolay takip edebileceğiz. Aynı zamanda orman yangınlarını, heyelanları, su baskınlarını bu uydumuz sayesinde tespit edebileceğiz. En önemlisi TSK‘nın keşif ve gözetleme ihtiyacını bu uydumuzla çok daha net bir şekilde karşılamış olacağız…” şeklinde belirttiğinde Göktürk -2 uydusunun sağlayacağı faydaların altını çizdi.

Uydumuz Göktürk -2 Dünyanın her bir tarafından görüntü alacak şekilde geliştirilmiş. 2,5 Metrelik çözünürlük kapasitesiyle, otomobilleri ve yerleşimleri net bir şekilde görebilcek ve Türkiye’ye raporlayacak.
Dünyanın her bir noktasından görüntü alıp günde dört kez 10’ar periyotlar ile Ankara’daki Merkeze gönderilcek.

Bir önceki yazımız olan iOS için Google Maps 2 Milyon indirmeyi geçti başlıklı makalemizde google maps, google maps iphone ve ios hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın