Van'da 7.2'lik Büyük deprem - Teknofeed.COM

Van’da 7.2’lik Büyük deprem

 Van’da 7.2’lik Büyük deprem
Okunuyor Van’da 7.2’lik Büyük deprem

Van’da 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Merkez üssü Van’ın Merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü olan önce 6.6, sonra da 7.2 büyüklüğünde olduğu açıklanan deprem çevre illerde hissedildi. Artçı sarsıntılar nedeniyle çevre illerdeki vatandaşlar da evlerini terk ederek sokaklara çıktı.

Depremde kent merkezinde çok sayıda binanın çöktüğü belirtildi. İtfaiye ekipleri enkaz altındaki vatandaşları kurtarmaya çalışıyor.

Bu arada, depremin büyüklüğü, Atatürk ÜniversitesiDeprem Araştırma Merkezi’nde 7.0 olarak ölçüldü. Merkez üssü ise Van ile Muradiye arasında Erçek Gölü’nün kuzeyinde Akçift köyü olarak tespit edildi. Amerikan Jeoloji Enstitüsü’nden gelen bilgiye göre ise depremin büyüklüğü 7.3.

Son gelen bilgilere göre, Van’da telefonların ve elektriğin kesildiği söyleniyor. Van Belediye Başkanı, köylerden henüz bilgi alamadıklarını ifade etti.

ERCİŞ’TE HASAR FAZLA

Van’da meydana gelen deprem, Erciş’i göçük altında bıraktı. Harabeye dönen ilçede çok sayıda insan göçük altında kaldı. Bölgede 50’den fazla can kaybının olduğu iddia ediliyor.

Kamu binalarında ve özellikle hastanelerde herhangi bir zarar olmadığı belirtilirken, Zeynel Caddesi, VanYolu Caddesi, Alkanat Caddesi ve Kışla Caddesi üzerinde bulunan binalar büyük hasar gördü. Ayrıcadeprem sebebiyle 130 kişi kapasiteli özel bir öğrenci yurdu ile İmam Hatip Lisesi’nin eski binası da yıkıldı.

Deprem sebebiyle Erciş Devlet Hastanesi karşısında bulunan binalardan bazılarının da yakıldığı belirtildi.Deprem çok sayıda binada hasar oluşmasına sebep oldu.

ALTI DEPREM DAHA MEYDANA GELDİ

Kandilli Rasathanesi, Van Tabanlı köyündeki 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından Ilıkaynak ve Gedikbulak köyleri merkezli iki deprem daha ölçüldüğünü bildirdi.

Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Merkeze bağlı Ilıkkaynak köyünde saat 13.48’de 5.4, merkeze bağlı Gedikbulak köyünde ise saat 13.56 itibariyle 5.5 büyüklüğünde ikideprem daha ölçüldü.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE), Van Tabanlı köyündeki 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından Halkalı ve Kurubaş köyleri merkezli 4 deprem daha ölçüldüğünü açıkladı.

İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre, Kurubaş köyünde saat 14.10 itibariyle 4.7; Halkalı köyünde saat 14.32’de 5.5, saat 14:44’de Güvençli’de 4.3; saat 15.03’te Özyurt’ta 4.3 büyüklüğünde dörtdeprem yaşandı.

Van Tabanlı merkezli depremde artçı depremler olmaya devam ediyor.

Kaynak ve daha detaylı bilgi için :HaberTurk.com

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Yetenek Sizsiniz Programındaki Küçük Michael Jackson başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın