Teknoloji Blogu

Windows sıkıştırılmış bellek problemi nasıl düzeltilir ?

0

Windows kullanıcılarının sıklıkla yaşadığı ve en çok sorulan sorulardan biri de “sıkıştırılmış bellek problemi nasıl düzeltilir” sorusudur. Çünkü bir çok insan bu nedenle bilgisayarında sorunlar yaşıyor. Biz de bu yazıda sizi bilgilendirmek istedik. Öncelikle Windows sıkıştırılmış bellek sistemi az RAM kullanan bilgisayarlar için, Windows tarafından dizayn edilen bir koruma sistemidir. Ancak 4GB gibi düşük RAM kullananlar için yararlı olabilecek bu sistem, 8-16 GB RAM kullananlar için gereksiz CPU kasmaktan başka bir işe yaramaz. Bu nedenle düzeltilmesi gerekir.

Windows işletim sistemi her başlangıçta hızlı başlatma için ve sık kullanılan programları tanımak amacıyla dosya saklıyor. Bu dosyanın adı: Prefetch dosyasıdır. Windows sistemi sizin programları ne sıklıkta kullandığınızı analiz ediyor ve en sık kullandığınız programları Prefetch dosyasında saklıyor. Bu dosyanın gün geçtikçe dolması sorun oluyor. Bu dosyayı yüksek boyutta RAM kullananlar kapatabilirler. Windows sıkıştırılmış bellek problemi çözümü için şu yolu izlemeniz yeterlidir:

Windows sıkıştırılmış bellek problemi Nasıl Düzeltilir ?

[ilgiliicerik icerik_id=”14702″]

Başlat menüsünden “HKEY_LOCAL_MACHINE-SYSTEM-CurrentControlSet-Control-Session Manager-Memory Management-PrefetchParameters” yolunu izleyin ve Enable Prefetcher sekmesini seçin. Devre dışı kalmasını istediğiniz bu dosyayı kapatmak için, Prefetch değerini “0” olarak girmeniz yeterlidir. Pekiyi ama Prefetch dosyasını kapatmazsak ne olur? Ram düşük ise bir şey olmaz, ama ram yüksekse gereksiz yere bilgisayarınız kasar. Hele ki SSD diskiniz varsa bu dosyayı kapatmanız, kasmayı önleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Periscope Artık Yasaklandı ! başlıklı makalemizde Periscope, Periscope uygulaması ve Periscope yasaklandı mı hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et