Teknoloji Blogu

Yapay Zekalar Önemli Rol Oynamaya Devam Ediyor

0

Yapay zekaların hız ile gelişmesi ile birlikte günümüz de bir çok alanda iş kolaylığı sağlıyor. Yapay zekalar ile yaşamaya çalışmak aslında hem kolaylık hem de risk oluşturuyor.

 

İngiltere Seçim Gecesi 700 Haber

BBC seçim gecesi sonuçların açıklandığı her bölge için bilgisayar tarafından yazılan ayrı bir şekilde yazılan haberleri açıkladı. Yapay zeka İngilizce ve Galce olarak yazdığı haberleri bir editör tarafından onaylandığını söyledi. Tam bir gece de 700 haber yazan yapay zeka, normal bu haberlerin insanlar tarafından yazılmasının imkansız olduğunun altını çizdi. Yapay zeka bölge bölge hangi liderin öne geçtiğini, kaç sandık açıldığı gibi bilgilere yer veriyor. Yapay zekalar ile birlikte teknoloji daha da iyi bir yere doğru gidiyor.

 

Ne zamandan beri yapay zeka kullanılıyor?

Yaklaşık olarak 2013-2014 yılından bu yana yapay zekalar internet ortamın da kullanılmaya başlandı. Özellikle ekonomi ve spor alanların da, haberlerin ayarlanmasına yardımcı oluyor. Yapay zekalar henüz yorum yada değerlendirme gibi unsurları gerçekleştiremiyor. Eğer böyle bir şey olursa düşünme yapısına göre karşımız da bir insan varmış gibi düşünebiliriz. Bu da yapay zekaları çok riskli bir oluşum haline sokar.

blank

Facebook’un yapay zeka denemesini hatırlayalım. Facebook’un zamanın da yarattığı bu yapay zeka, ingilizce ve terimleri kullanarak kendine ait bir dil geliştirmeye başlamıştı. Program kendi kendine bir şeyler geliştirmeye başlayınca, yapay zeka robotlarını apar topar kapattılar. Halen nasıl geliştiğine dair kimsede yeterli bilgi yok olmakla birlikte, Facebook’dan da tatmin edici bir açıklama gelmemiştir.

Türk Doktordan Yapay Zeka ile Kanser Tespiti

Dr. Ali ERTÜRK en küçük kanser hücresinin tespitini sağlayan DeepMACT adı verilen bir algoritma geliştirdi. Bu algoritma ile birlikte en küçük kanser hücresinin tespitini yapabiliyor ve aynı zamanda kullanılacak ilaçların hangi dozda, ne kadar kullanılacağı yada yeni ilaç teknolojileri üretmeleri konusun da yardımcı oluyor. Hücreler detaylı bir şekilde görüntülenirken yapay zeka tarafından analiz ediliyor.

 

Bir çok alanda biz bilmesek bile yapay zekalar hayatımızın içine girmiş durumdadır. Şimdilik belki bize iyi gelebilir ve bir çok kolaylık sağlayabilir. Ama Facebook’un robotu gibi düşünme,geliştirme ve uygulama tekniklerini kendi dillerin de öğrenmeye başladıkları zaman, işler nereye kadar gider bilemeyiz. O zaman iyi robot mu yoksa kötü robot mu yaşayarak göreceğiz. Bilim kurgu filmlerini aratmayacak sahneler yaşamayız umarım 🙂

 

Bir önceki yazımız olan Oyun Bilgisayarında Olması Gereken Programlar başlıklı makalemizde Cheat Engine, DAEMON Tools Lite ve Game Booster hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et