Teknoloji Blogu

Yeni Dizüstü Bilgisayar Alındığında Yapılması Gerekenler

Teknoloji kullanımının önemli bir parçası haline gelen dizüstü bilgisayarlar, gerek eğlence, gerek sosyal ve gerekse iş hayatımızı daha verimli hale getirmek için neredeyse zaruri ihtiyaçlarımızdan birisi olmuştur. Yeni dizüstü bilgisayar alındığında yapılması gerekenler başlıklı bu yazımızda, bilgisayarınızı daha verimli şekilde kullanmak için birkaç tavsiyede bulunduk.

Yeni dizüstü bilgisayar alındığında yapılması gerekenler bilinmeli ve cihaz kullanım ömrünü arttırmak mümkün…

İşletim Sistemi Güncellemesi

Her güncelleme uyarısında o anki işimizin durumuna göre ertelediğimiz işletim sistemi güncellemeleri, aslında anlık yapılması daha verimli olacak ya da yapılması halinde belki de meydana gelecek olası risklere karşı bilgisayarımızı korumaktadır. Bu nedenle sürekli ertelemek yerine, çok önemli bir sebep yoksa bu güncellemeyi ihmal etmeden yapmak gerekmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”16607″]

Bilgisayarınızı Bloatware Programlardan Arındırın!

Bilgisayarınızda yüklü olarak gelen birçok program ya da özellik, bir kullanıcının ömrü boyunca Belki de hiç ihtiyaç duymayacağı bir özellik olabilmektedir. Yeni dizüstü bilgisayar alındığında yapılması gerekenler arasındaki önemli bir işlem, Bloatware programları bilgisayarınızdan kaldırmaktır. Yani farklı program ya da yazılımlarla ek olarak gelen ancak hiçbir işinize yaramayan programları bilgisayarınızdan silmeniz, bellek açısından olumlu sonuçlar verecektir.

Güç Ayarlarını Önemseyin

Batarya ile çalışan tüm cihazların sürekli şarjlarının boşalması ve yeniden şarj edilmesi, başta batarya ömrünü kısalttığı gibi bilgisayarın ömrüne ve performansına da olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu sebeple güç ayarlarınızda yapacağınız iyileştirmeler, bilgisayarınızda bu sorunların daha geç görülmesini sağlayacaktır.

Ayarlarınızı Özelleştirin

Bilgisayar ayarlarınızı özelleştirmek, daha verimli bir şekilde cihazınızı kullanmanızı sağlayacak basit bir ipucudur. Basit olduğu gibi verim ve kullanım açısından pratiklik sunan bu ipucu, bilgisayarınızdan yapacağınız işlemlerin daha hızlı tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

Soğutucu Kullanın

Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü ve tablet gibi ürünlere göre çok daha çabuk ısınmaktadır. Bu sebeple cihazınızı aldığınızda harici soğutucular kullanmak cihaz performansını artıracağı gibi, bilgisayarın ömrüne de olumlu katkılar sağlayacaktır. Aşırı ısınma nedeniyle daha fazla yıpranmasının önüne, harici bir soğutucu alarak geçmek mümkündür.

İhtiyacınız Olan Programları İndirin

Yeni dizüstü bilgisayar alındığında yapılması gerekenler arasındaki bir önemli tavsiyemizde, Genel kullanımlarınız için, ihtiyaç duyabileceğiniz programları bilgisayarınıza indirmenizdir. Sürekli çevrimiçi web sitesi aramak yerine, varsa bu hizmeti sağlayan programları bilgisayarınızda hazır bulundurmak, işlemlerinizin önemli ölçüde hızlanmasını sağlayacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku