Teknoloji Blogu

4 Nitelik, 1 İnceleme: 8bit Doves

0

Uyuyan bir adam, GameBoy‘u anımsatan çizim ve müzikler, 8bit bir dünya! Adeta her niteliği kullanıcıyı bir adım daha kendine çeken 8bit Doves‘da, oldukça derin bir uykuda olan kahramanımızın gerçek üstü rüyalarında yer alma şansı yakalıyoruz. Hem de dev piksellerle bezenmiş bir evrende!

8bit-doves-1

8bit Doves, geliştiriciliğini Nitrome‘ın üstlendiği piksel bazlı bir oyun. Derin bir uykuda olan kahramanımızın rüyalarına tanık oluyoruz ve bu rüyalarda onu kontrol edebilme şansına da sahibiz. Nihai hedefimiz, karakteri bulunduğu rüyanın sonunda bulunan bitiş çizgisine ulaştırmak. Bu yolculuk sırasında da, bize koridorların çeşitli yerlerinde bulunan kuşlar da eşlik ediyor.

ETKİLİ ANA DÜŞÜNCE
Her şeyden önce 8bit Doves’un -hikayesi diyemesek de- konusunu oldukça başarılı buldum. İşlenişinin başarısı önemsenmeksizin, işlenmek istenen konu etkileyici ise sonucun pek de önemi olmuyor. Her gün rüya aleminde kaybolan kahramanımızın mücadelesine ve gördüğü rüyalara şahit olmak, onu rüyasından uyandırmaya çalışırken gördüğümüz bilinçaltı oyunun başlıca konusunu etkili kılmaya bana kalırsa fazlasıyla yetmiş durumda.

4 RENKLİ EVREN
Evet yanlış görmediniz, 8bit Doves’da oynadığınız her bir bölüm 4 renk tonuna sahip. Adeta elinizde bir GameBoy tutuyormuş hissi yaratan oyunda, müzikler ve çizimler oyuncunun gözlerini okşamaya yetiyor. Yalnızca 4 renk tonlarının bulunduğu her bölüm, farklı ton eşleşmeleriyle arka planların kendini tekrar etmesini de engelliyor. Bu şölene eşlik eden retro müzikler de cabası.

8bit-doves-2

SADE İÇERİK
Oyun içeriğinde mağaza ve satın alabileceğimiz güçlendirmleer içermiyor. Giriş yaptığımız anda bize sorulan tek şey, oynamak istediğimiz bölümden ibaret. Kazanılan bir puan ve satın alınabilecek içerikler söz konusu olmadığı için, oyundaki gelişim kaygımız da ortadan kalkıyor. Yani her bölüme sıfırdan başlıyoruz, ve bölümü tamamlamak için sahip olmamız gereken tek şey iki adet baş parmakla sınırlanıyor. Hatırlatmakta yarar var, oynadığımız sırada toplamamız gereken puanların olmamasının bir eksiklik yaratmaması için geliştirici firma yerlerini boş bırakmamış. Yani her bölüm, yapılması şart olmasa da yanlarından geçtiğimiz anda rüyanın sonuna kadar peşimize takılan kuşlar mevcut. Onları seviniz efenim, yanınıza alınız ki bölümü geçtiğinizde arkanızda karanlığa kaybolmasınlar.

ALIŞMASI ZOR KONTROL SİSTEMİ
Bir oyunda sezgisel kontrol sistemi kullanılırsa bu elbette mevcut bir zorluğun göstergesidir. Fakat 8bit Doves’da bu durum bir tık daha arttırılmış. Kahramanımız rüya alemine daldığı anda düz bir şekilde ilerlemeye başlıyor ve onu yavaşlatmamız yada durdurmamız mümkün değil. Ekranın sağ ve solunda bulunan iki sezgisel buton ile sağa ve sola yönlendirebiliyoruz. Sık sık virajlar ve keskin dönüşler bulunan, geçişi açılıp kapanan koridorlarda bu kontrol sistemi bölümü geçmemizi inanılmaz zorlaştırmakla birlikte, arada sırada bizleri isyan bile ettirebiliyor. Fakat oyuna kendine has bir hava kattığı da bir gerçek.

8bit-doves-3

8bit Doves, AppStore‘da Haftanın Uygulaması olaral ücretsiz, Google PlayStore‘da ise 6,94 Turkish lira symbol 8x10px.png fiyatıyla bizlerle. İçeriğinde herhangi bir uygulama içi satın alım seçeneği de mevcut değil. Piksel bazlı oyunlara ve retro müzik-grafiklere ilginiz varsa bir göz atın derim.

appstore-indir

android-indir

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için [email protected] mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

You will be redirected to

Click the link above to continue or CANCEL