Teknoloji Blogu

4 Nitelik, 1 İnceleme: Back to Bed

1

Sürrealist ögelerle bezenmiş olağanüstü bir hayal dünyasında, bir uyurgezerle başımız belada! Kendi halinde burnunun dikine ilerleyen dostumuzun önüne nesneler koyarak, yatağına doğru yönlendirmeye çalışıyoruz.

back-to-bed-1

Back to Bed, Bedtime Digital Games tarafından geliştirilen bir bulmaca oyunu. Enteresan renklendirme ve ögelerle bezenmiş evrende dostumuz Bob bir yolculuğa çıkıp, tekrar yatağına dönmesi için ona yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kontrol ettiğimiz kahramanımızın da bu olağanüstü evrene ait olduğunu şeklinden ve şemalinden anlamak mümkün. Gelin bu enteresan içeriğe sahip olan oyunu daha da yakından inceleyelim.

SÜRREALİST TASARIM
Oyuna giriş yaptığımız anda gerek renklendirme, gerekse görselliğinden kendine özel bir yapıya sahip olduğunu anlıyoruz. Oynanışa hakim olmadan önce; daha en başından duvarlardaki Dali’nin erimiş saatlerini, Escher merdivenlerini ve bunlara benzer daha bir çok ögeyi görmek inanın ki bu yapımı direkt olarak 1-0 öne geçiriyor. Sürrealist ögeler oyuna inanılmaz bir katkı sağlamış.

3D GRAFİKLER VE İZOMETRİK KAMERA AÇISI
İçinde bulunduğumuz evren, bir rüyaya oranla da olsa fazlasıyla tuhaf bir atmosfere sahip. Escher merdivenleriyle duvarları adeta zemin edindiğimiz, bulanık atmosferde dev bir elmayla bile dostumuzun yönünü yerin dibinden sıcacık yatağı olarak değiştirebildiğimiz oyunda tam da bu oynanışa göre bir kamera açısı kullanılmış. 3 boyutlu tasarım türünü dibine kadar kullanan geliştirici ekip, özellikle fizik kurallarının da bize başlıca eşlik ettiği oyunda izometrik kamera açısı kullanarak ortamdaki fizik kurallarıyla ilgili çeşitli manipülasyonlara da kapılmamıza sebebiyet vermiş durumda.

back-to-bed-2

1 KİŞİ, 2 BEDEN!
Uyuyana kadar tek bir beden içerisinde hayatını sürdüren kahramanımız, uykuya dalmasıyla birlikte ikinci bir bedene daha sahip oluyor ve o tuhaf bedeni de biz yönetiyoruz. Vasfını bir kenara koyalım, neyin nesi olduğu kesinlikle tartışmaya açık olan bu yaratığı biz kontrol ediyoruz. Uykusunda oradan oraya bilinçsizce yürüyen uyurgezer Bob’u, düzlemden aşağıya düşüp ölmemesi için çeşitli nesnelerle yatağına doğru yönlendiriyoruz. Okuyunca oldukça basit gibi anlaşılabilecek bu hedef, aslında oyuncuyu oldukça zorlamaya yetiyor. Yönettiğimiz tuhaf bedenle çeşitli nesneleri almaya uğraşıp kahramanımızı doğru yöne doğru yönlendirmeye çalışırken, Bob’un ise ne tarafa doğru gideceğini takip etmek inanın ki hiç kolay değil.

BAŞARIYA DOYMAMAK BU OLSA GEREK
Yapımın kendine has bir havası olduğu açıkça ortada. Çevredeki ögeler, hikaye, müzik ve görsellik müthiş bir armoni içerisinde oyun boyunca bizi mest etmeyi başarıyor ve tempo hiçbir zaman düşmüyor. Bu harika tasarımın da meyvelerini başarılı platform, otoriteler ve yapımcılardan aldığı başarı ve adaylıklarla toplamış gibi görünüyor;

Nordic Game Indie Night, Finalist – 2012
Unity Awards, En İyi Öğrenci Projesi Adayı – 2012
Dutch Game Awards, Guts & Glory Ödülü – 2012
IGF Öğrenci Vitrini Kazananı – 2013
Casual Connect Europe, En İyi Konsol Adayı – 2014

back-to-bed-3

Back to Bed; AppStore‘da Haftanın Uygulaması olarak ücretsiz, Google PlayStore‘da ise 3,99 Turkish lira symbol 8x10px.pngfiyatıyla bizlerle. Özellikle uyku ve rüya temalı oyunlara fazlasıyla ilgi duymakla birlikte, sürrealist ögeler içeren içerikleri de seven ben bu karışıma tam anlamıyla bayıldım. Mutlaka cihazınızda olmalı!

appstore-indir

android-indir

 

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

1 yorum
  1. blank
    androidAcini diyor

    İlginç bir oyun olabilir. Denemek lazım..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et