Teknoloji Blogu

4 Nitelik, 1 İnceleme: REBUS

0

Zeka oyunlarına hemen hemen hiçbir oyun sever hayır demez. Hele ki eğer oyun hoş bir arayüz, eğlenceli bulmacalar içeriyorsa “oynamam ben” demek oldukça zorlaşır. Evet, bugün tam da bu ayarda bir oyunla karşı karşıya kaldım ve bunu sizlerle paylaşmak da boynumun borcu. Karşınızda REBUS!

rebus-1

Jutiful tarafından geliştirilen ve beynimizin her bir noktasını zorlayabilme kapasitesi bulunan bir oyunla karşı karşıyayız. REBUS’taki amacımız alışılmıştan biraz farklı. Belirli seviyeler mevcut ve her seviyede 8 adet bulmaca var. Bulmacalar birer görsel içeriyor, ve bu görselin içeriğinde saklı olan kelimeyi bulmamız gerekiyor. Örneğin bir kulak çiziminin üstüne “w” harfi yerleştirilmiş şekilde karşımıza geliyor. Kulağın İngilizcesinin ear olduğunu düşünürsek, anahtar kelime olan “wear”ı yazıyoruz ve görseli başarıyla atlatıyoruz. Elbette oyunu oynamak için yabancı dilinizin belli bir seviyede olması gerekmekte.

TAMAMEN İNGİLİZCE
Oyunun kalitesine kesinlikle lafım yok, oldukça fazla bir albenisi var. Ancak oyunun mevcut kitlesini oluşturmasında dil fazlasıyla etkili olacağa benziyor. REBUS’ı oynayabilmek için, belli bir seviyenin üstünde yabancı dile sahip olmanız gerekiyor. Bulmacaların içinde saklı olan kelimelerin tamamen İngilizce olması ve “benim yabancı dilim yeterli seviyede” diyeni bile zorlayabilecek kapasitesi olması bir eksi mi; karar sizin.

FAZLASIYLA PRATİK ARAYÜZ
REBUS’ın arayüzünde diğer hiçbir oyunda karşılaşmadığım bir sadelikle karşı karşıya kaldım. Gerek her seviyeye bakarken duyduğumuz sesler, gerekse sürüklerken verdiği hissiyat kesinlikle mükemmel. Özellikle her geçtiğimiz seviyenin negatif renklere bürünmesi de arayüzün renklendirmesini eşsiz kılmış. Benden bu tasarıma 5 yıldız!

rebus-2

112 ADET BULMACA
Oyunun içeriğindeki bulmacaların her birinin beynimizi çok zorlayacağı kesin. Özellikle de bir sonraki seviyedeki bulmacaları aktif edebilmek için mevcut seviyeden belirli sayıda bulmacayı geçmemiz gereken oyun, içeriğinde tamı tamına 112 adet görsel barındırıyor. Her güncellemede yenilerini eklemeyi düşünen geliştiricilerin ise oyuna şu ankinden daha hoş görseller ekleyeceğine ben kendi adıma eminim.

4 FARKLI İPUCU SEÇENEĞİ
Bulmacaları belli bir noktadan sonra yardımsız çözebilmeniz mümkün değil. Elbette tıkandığınız noktalar olacaktır ki, burada da devreye ipuçları giriyor. Cevabını bildiğiniz her görselle birlikte küçük bir miktarda altın kazanıyorsunuz, bu altınlarla da cevapları bulmanıza yardımcı olacak ipuçları satın alma şansına sahipsiniz. Direkt olarak doğru cevabı veren, anahtar kelimede bulunmayan harfleri silen, tek bir harfi görmemizi sağlayan ve kelimenin kaç harfli olduğunu gösteren olarak 4’e ayrılan ipucu türleri mevcut. İpucunun size edeceği yardıma orantılı olarak da fiyatı koyulmuş durumda. Örneğin cevabı size gösteren 1500 altın iken, tek bir harfi ortaya çıkaran ipucuna 500 altına sahip olabiliyorsunuz.

rebus-3

REBUS, AppStore‘da ücretsiz olarak bizlerle ve uygulama içi satın alımları da mevcut. Eğer siz de İngilizce’nize güveniyorsanız, beyninizin sınırlarını zorlayacak olan bu zeka oyununa mutlaka göz atmalısınız!

appstore-indir

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et