Teknoloji Blogu

4 Nitelik, 1 İnceleme: The Quest Keeper

0

Hiçbir süper gücü bulunmayan zayıf bir köylü, adeta sonsuzluğa uzanan bir zindan ve yüzlerce tuzak. Bu tehlikeli üçgende zayıf köylüyü temsil edip, uzunca bir macera boyunca ölmemesi için gayret sarf ediyoruz.

the-quest-keeper-1

The Quest Keeper, Tyson Ibele tarafından geliştirilen bir sonsuz koşu oyunu. Çeşitli tuzaklarla dolu bitmek bilmeyen bir zindanda yolunu bulmaya çalışan bir köylüyü temsil edip, maceradan maceraya atlıyoruz. Yanımızda yalnızca etrafı görmemize yardımcı olan bir meşale ve vasıfsız kıyafetlerle dolu çıktığımız yolculukta topladığımız altınlarla üzerimizdeki ekipmanları sonradan geliştirmemiz mümkün. Sizleri bekletmeden, hemen tüm bu yolculuk boyunca nelerle karşılaşacağımıza geçelim.

MINECRAFTIMSI (?!) GRAFİKLER
Oyunla ilgili görsellere denk geldiğiniz anda eminim ki ilk olarak The Quest Keeper’ın grafiklerinin Minecraft’a benzerliği dikkatinizi çekmiştir. Evet, her bir piksel adeta Minecraft’ın o eşsiz dünyasından alınmışcasına kalite içeriyor. Kendinizi adeta Minecraft’ın derinliklerine inmiş maden arar halde hissettirebilen sonsuz haritada; taşlar, tabakalar, sandıklar ve aklınıza gelebilecek onlarca öge küp halinde karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda grafiklerin tamamının abartılacak kadar olmasa da piksel bazlı olarak geliştirildiğini de hatırlatmamda yarar var.

BİTMEK BİLMEYEN HEYECAN
Dışarıdan bakınca yapım oldukça sakin bir yapıya sahip görünse de, aslında fazlasıyla heyecanlı bir yapıya sahip. Öyle ki köylü dostumuzu kontrol edebilmek tahmin ettiğiniz kadar kolay değil. Yolculuğa başladığınız anda karakterimiz burnunun dikine hareket etmeye başlıyor ve biz sadece gittiği yönü değiştirebiliyoruz. Durdurmanın mümkün olmadığı kahramanımızı başlangıçtaki geniş haritalarda kontrol ederken zorlanmasak da, ilerleme kaydettikçe darlaşan ve çeşitli tuzaklarla zorlu hale gelen koridorlarla tanışınca inanılmaz bir zorlukla karşı karşıya kalıyoruz. Bu yüzden maceramız boyunca başarıya ulaşmakta sakin olmanın ve refleksleri doğru şekilde kullanmanın da payının büyük olacağı açıkça ortada.

the-quest-keeper-2

HER BAŞLANGIÇTA FARKLI HARİTA!
The Quest Keeper’ın devasa büyüklükteki haritasında sonsuza dek ölmeden gidebilmeniz, checkpointleri kullanmadan açıkçası mümkün değil. Öyle ki yapımcı bunu düşünmüş ve her ölümden sonraki yeniden başlamanızda önünüze yepyeni bir haritanın serilmesini sağlamış. Her ögenin rastgele bir şekilde sonsuzluğa uzandığı haritaya çeşitli başlangıç noktaları da koyan geliştirici, üstlerinden geçtiğimiz takdirde öldükten sonra yeniden o noktadan başlamamızı sağlayarak oyunun sürekliliğini de arttırmış. Oyundaki ilerleme kaydetme kapasitemizi ve oyunun kendini tekrar etmemesi için geliştirdiği sistemi başarıyla uygulayan geliştirici açıkçası bir alkışı hak ediyor.

DOLGUN MARKET SİSTEMİ
Yolculuk sırasında boş bir şekilde ilerlemekten ziyade asıl ve yan görevlerle daha çok haşır neşir oluyoruz. Haritanın her bir köşesinde bulunan sandıklar bir miktar altın içeriyor ve bu altınlarla da yolculuğumuzu kolaylaştıracak ekipmanlar edinebiliyoruz. Bize suyun üstünden geçebilme, oklara karşı dayanıklılık, yavaşlatma etkilerine karşı bağışıklık gibi özellikler kazandıran bu ekipmanlara sahip oldukça yolculukta daha uzun süre kalabiliyoruz. Böylece asıl görevimiz olan ‘artifact’leri bulmayı başarmak da daha kolay bir hal alıyor. Haritada ilerledikçe çeşitli artifactleri bulduğumuz, taş bloklar yerine daha değişik dokularla kaplı haritalarla karşılaştığımız The Quest Keeper; kendine eşsiz bir yapım denmesini kesinlikle hak ediyor.

the-quest-keeper-3

The Quest Keeper, AppStore ve Google PlayStore‘da ücretsiz olarak indirilebilir durumda. Büyükçe bir zindanın derinliklerinde ölüm kalım mücadelesi verdiğimiz oyunun kendine has bir havası olduğu kesin. Siz de bu havayı solumak için, heyecanı doruklarda yaşayacağınız bu yapımı mutlaka deneyin.

appstore-indir

android-indir

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et