Teknoloji Blogu

Android Cihazınızı Koruyun: Maksimum Güvenlik İpuçları

Kötü amaçlı yazılımlar, Virüsler, Ransomware ve sahte uygulamalar, bilgisayar korsanları tarafından insanların cihazlarının kontrolünü ele geçirmek için kullanılır. Bir bilgisayar korsanı giriş bilgilerinizi, kimlik bilgilerinizi, şifrelerinizi, kredi kartı bilgilerinizi, iletişim adreslerinizi, SMS mesajlarınızı, e-postalarınızı, takvim bilgilerinizi ve diğer hassas bilgilerinizi çalabilir.

Bazı siber suçlular, gerçek zamanlı olarak sizi gözetlemek için kamera ve mikrofonun kontrolünü ele geçirmek için bir Truva atı bile kullanabilir.

Sadece bilgisayar korsanları değil, hükümetler ve İSS’ler de insanların verilerini araştırıyor ve birçok hizmet sağlayıcısı düşük seviyeli gözetim yapıyor. İşte Android güvenlik ipuçları;

Android Güvenlik İpuçları

VPN İle Android İşletim Sistemini Güvenli Hale Getirme

Bir VPN, üç şey yaparak Android cihazlar için güvenlik sağlayabilir:

Bir VPN, tüm verilerinizi şifreler ve ISS’lerin hükümet adına zorunlu veri saklama işlemini gerçekleştirmesini engelleyen dijital gizlilik sağlar.

VPN, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin izleyememesi için gerçek IP adresinizi gizler. IP’nizi gizlemek, konumunuzu çevrimiçi bilgisayar korsanlarından ve diğer kötü niyetli güçlerden de korur.

Bir VPN, genel WiFi etkin noktalarına bağlandığında sizi saldırıya karşı korur. Bir VPN tarafından sağlanan şifreleme, bilgisayar korsanlarının verilerinizi herkese açık WiFi üzerinden çalamayacağı anlamına gelir.

Android Telefonları Güvende Tutmanın Diğer Yolları

Bir VPN hayati bir güvenlik aracıdır, ancak sizi her şeye karşı korumaz. Akıllı telefonlar güven altına almak için yapabileceğiniz bir dizi başka şey var:

Android’in En Son Sürümüne Güncelleyin

Android geliştiricileri sürekli olarak yeni güvenlik açıkları arıyor, keşfedildiklerinde Android’in yeni bir sürümüne yamalılar. Bir güncelleme yapıldığında işletim sistemini daima güncelleyin.

Tüm Uygulamalarınızı Güncelleyin

Uygulamalar sürekli olarak güvenlik açıklarını buluyor ve düzeltiyor. Sunulan tüm güncellemelerden haberdar olun.

Android İçin İyi Bir AntiVirus / AntiMalware Yükleyin

Android için yüzlerce güvenlik uygulaması var, ancak çoğu harika değil, Android için Malwarebytes’i öneririz, çünkü ücretsiz olarak mevcuttur ve ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahiptir. Gerçek zamanlı koruma elde etmek için yükseltme de yapabilirsiniz.

Bilinmeyen Kaynaklardan Gelen Uygulamaların İzinlerini Kapatma

Bunu herhangi bir noktada açarsanız, maksimum güvenlik için tekrar kapattığınızdan emin olun.

Yalnızca Resmi App Store’ları Kullanın

Yalnızca resmi uygulama mağazalarından veya Android Drawer veya APKForge gibi tanınmış hizmetlerden uygulama indirip yüklediğinizden emin olun. Yüklemeden önce bir uygulamanın incelemelerini kontrol edin.

Uygulamaları Yüklemeden Önce İzinleri Kontrol Edin

Uygulamaların işlevselliği ile ilgili olmayan son derece invaziv izinleri varsa, muhtemelen yüklememeniz gerekir. IMEI / IMSI ve MAC numaralarına, cihaz ayrıntılarına, kişi listelerine, SMS mesajlarına vb. Erişim isteyen uygulamalar, cihazınızda gizli gözetim gerçekleştiriyor. Uzak durun.

Cihazınızı Şifre İle Koruyun Ve Şifreleyin

Android akıllı telefonlar kaybolursa veya çalınırsa ve düzgün bir şekilde korunmadıysanız, çok fazla hassas veri çalınabilir. Her zaman güçlü bir parola ve varsa tam disk şifrelemesi kullanmalısınız.

Kimlik Avı E-Postalarına Ve Kimlik Avı Kısa Mesajlarına Dikkat Edin

Bu teknikler, Android kullanıcılarını, cihazlarına kötü amaçlı yazılım gönderen bir bağlantıyı tıklamaları için kandırır.

Akıllıca Sörf Yapın

Ziyaret ettiğiniz web sitelerine ve hangi bağlantıları tıkladığınıza dikkat edin. Tanınan kötü amaçlı web sitelerinden kaçınmak için TrendMicro’yu da kullanabilirsiniz.

De-Google

Biraz daha teknik olarak, OEM bloatware’i ve Google’ın Service Framework uygulamalarını (her ikisinin de düşük düzey gözetim yaptığı bilinen) kaldırmak için bir Android cihazını köklendirmenin mümkün olduğunu bilmeye değer.

Sonuç

Android telefonunuzu korumak için yapabileceğiniz birçok şey var, ancak bir VPN önemlidir. Android güvenlik ipuçları için en iyi VPN’nin ne olduğunu öğrenmek için bağlantıyı takip edin. Teknoloji haberleri hakkında detaylar için sitemizi takip etmeye devam edin.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku