Teknoloji Blogu

Apple CarPlay ve AndroidAuto 2016 yılında daha da yaygınlaşacak

carplay-androidauto-traffik

Günümüzde Ankara, İzmir ve özellikle İstanbul’da oturanlar bilir ki ; trafik saç baş yolduracak hal aldı.Kendimden örnek vermek gerekirse ben İstanbul/Büyükçekmece’den – İstanbul/Bahçelievler’e yaklaşık 60 km yolu 2.5 saatte aldığımı hatırlıyorum.Bir de tabi İstanbul’un dar ve bilinmeyen yolları var bul bulabilirsen. Benim gibi yüzlerce ve hatta binlerce insan da bu şekilde seyahat ediyor ve dolayısıyla insanlar sıkılıyor kimi yalnızsa cep telefonuna sarılıyor. Kimi uyuyor(!) , kimi sohbet ediyor ve tüm bunların ardından kazalar da artıyor.
İstatistiklere ve Araştırmalara göre saatte 60 km/h  hızla giden bir araçta gözlerinizi bir saniyeliğine çevirmeniz sizin ölümünüze yol açabiliyor. Haberlerde de duyduğumuz gibi hemen hemen her gün telefon kullanırken yüzlerce kaza oluyor maalesef ki. Bir anlık ihtiyacımız da olsa bizi ölüme götürebiliyor. Bu tür kazaların azalmasını umuyoruz tabi ki ve işte bu tür kazaların sayısını azaltmak amaçlı piyasaya çıkan ürün iki büyük işletim sisteminden geldi.

apple-carplay-teknofeed

Apple CarPlay ve AndroidAuto

Akıllı Telefonumuzda neler yapabiliyoruz araba kullanırken ? Mesela navigasyona ihtiyaç duyuyoruz. Arama veya mesajlaşma yapmamız gerekebiliyor.Müzik dinleyebiliyoruz bluetooth yardımı ile , internetten arama yapabiliyoruz veya bu tür şeyler yapmamız gerekiyor. Artık Gözümüzü yoldan ayırmadan dokunmadan sadece konuşarak akıllı telefonumuzda ne yapabiliyorsak aynılarını CarPlay ve AndroidAuto yardımıyla yapabileceğiz.

android-auto

2016 yılı ile birlikte hemen hemen her arabaya uygulanacak bir sistem günümüzde ise fiyatı 899$, Türkiye’de 2800 TL’ye kadar çıkabiliyor. Her geçen gün gelişen teknoloji bizlere kolaylıklar sağlamaya devam ediyor ve bu sisteminde çok faydalı olacağını düşünmekteyim.Fakat kafama takılan bir kısım şu ki akıllı telfonumuzla birlikte bu sistemide her defasında değiştirmek zorunda mı kalacağız ? İlerleyen zamanlarda üretici firma veya kullananlardan duyup Türkiye’ye geldikten sonra öğrenebileceğiz.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku