arama

Apple, Çok Gizli Tasarım ve Test Laboratuvarının Kapılarını Açtı!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Anıl Güzel

Özellikle iPhone’ların hangi testlerden geçtiğini gösteren görselleri sizlerde görmüşsünüzdür. iPhone 6’da bükülme testlerinin videolarını yayınlayan Apple, şimdilerde çok gizli tasarım laboratuvarının kapısını teknoloji yazarı olan Steven Levy‘e açtı.

apple-gizli-tasarim-test-1

Apple’ın Infinite Loop‘da yer alan Mac aksesuarlarını test ettiği laboratuvara giriş izni alan Levy, Apple klavyesinin hangi aşamalardan geçtiğini gözlemlemiş. Özellikle test aşamasından şuana kadar bir sızıntı duymamamızın Apple’ın bu konuda ne kadar hassas olduğunu gösteriyor. Özel giriş izni alan Levy, Magic Keyboard ve Magic Keyboard 2‘nin nasıl test edildiğini detaylarıyla bizlere aktarıyor.

apple-gizli-tasarim-ttest-3

Şirketin özel olarak tasarlattığı makinelerde test edilen klavyeler, bir kullanıcı klavyeye basarkenki yaşadığı kas izlenimlerini ölçüyor ve ne kadar ses yaydığını analiz ediyor. Klavye ve mouse’ların tıklama ile yaydığı sesi kulağa rahatsız etmeyecek şekilde aktarmaya çalışan Apple, bunu bu laboratuvarında test ediyor. Klavyenin hemen her tuşunu test etmekle kalmayıp, dayanıklılığını çok kuvvetli makaralar ile test eden şirket klavyelerin ve mouseların çıkardığı sesleri test etmek içinde ayrı makine hazırlatmış.

apple-gizli-tasarim-ttest-4-akustik

Özel akustik makinesi bulunan Apple’ın, makinenin içerisinde yer alan tamamen dış seslerden arındırılmış akustik kutusunda klavyelerin yaydığı sesleri test ediyor. Size sadece tasarımı ve kullanışı hoş olan ürünler hazırlamakla kalmayan şirket, Steve Jobs’ın da en önemli prensiplerinden insan odaklı detaylara ağırlık veriyor. Test aşamalarında şirketin yeni Magic Keyboard 2 ve Magic Mouse 2’si de görülüyor.

apple-gizli-tasarim-ttest-4-akustik

İlgili: Medium.com, Backchannel

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER