Teknoloji Blogu

Araç Seçiminde Zor Karar: Dizel mi, Benzinli mi?

Yeni araç seçimlerini etkileyen en önemli faktörlerden biri otomobillerin yakıt tipidir. Buna göre özellikle ilk defa araba satın alacak veya araç kiralama yapacak sürücüler, dizel araç mı benzinli araç mı alınmalı yoğun bir şekilde araştırmaya girerler. Dizel ile benzin arasındaki farklar ise çeşitlilik gösterdiği için sürücülerin beklentilerini yanıtlayan bir seçim yapması önem kazanır. Motor gücü, performans, uzun yol, yakıt ekonomisi gibi pek çok kriter, alınacak aracın yakıt türünün belirlenmesinde etkilidir.

Benzinli Araçların Genel Özellikleri

Benzinli araçlar, karbüratör ile çalışan içten yanmalı motora sahiptir. Yanmanın gerçekleşmesi için bujinin kullanıldığı benzinli araçların en önemli avantajlarından biri motor devir güçleridir. Dizele göre daha fazla motor gücüne sahip olan benzinliler, bu nedenle genelde daha iyi bir performans sağlar. Performans tarafındaki veriler, genellikle en önemli dizel benzin farkı olarak kabul edilir. Bununla beraber benzinli araçların torkları ise dizele kıyasla daha azdır. Bu da benzinli araçları ağır yüklerin taşınabilmesi için biraz dezavantajı kılar.

Dizel Araçların Genel Özellikleri

Benzin mi dizel mi hangisi daha iyi, karşılaştırmasını dizel araçlar üzerinden de aktarmak gerekirse; dizeller de içten yanmalı motor türüne sahiptir. Benzinli ile temel fark ise dizel motorlarda benzinli motorlardaki gibi bujiye gereksinim duyulmaz. Bu otomobillerde sıkıştırılan hava çok yüksek sıcaklıklara ulaşır, ardından yakıtı kendiliğinden tutuşturur. Dizel araçların en önemli avantajı ise genelde yakıt tasarrufu olarak kabul edilir. Bu da dizel araçları, benzinlilere kıyasla daha ekonomik yapar. Özellikle daha ekonomik bir seçim yapmak isteyenler araç alırken dizel mi benzinli mi kararında tercihlerini dizellerden yana yapar. Ancak motor performansında ise dizel araçlar benzinlilerin gerisinde kalır.

Benzinli Araçların Avantajları 

 • Benzinli motorlar, dizel motorlara göre genelde çok daha basit bir yapıda olduğu için daha düşük bakım masrafları çıkarır.
 • Yüksek beygir güçlerine ulaşabildiği için hıza ihtiyaç duyan araçlarda daha çok tercih edilir.
 • Dizel araçlara kıyasla daha sessiz çalışır.

Benzinli Araçların Dezavantajları

 • Dizel mi benzin mi daha çok yakar bakıldığında dizel araçlara göre şehir içi yakıt tüketimleri yüksektir.
 • İkinci el satış fiyatları, muadili olan dizel araçlara göre daha düşüktür.
 • Dizel otomobillere göre daha düşük tork değerleri vardır.

Dizel Araçların Avantajları

 • Dizel otomobiller, benzinli otomobillere göre şehir içerisinde daha düşük yakıt tüketir.
 • Yüksek tork değerleri sayesinde SUV ya da pick-up gibi güçlü araçlarda sıklıkla kullanılır.
 • İkinci el satış fiyatları, muadili olan benzinli araçlara göre genelde daha yüksektir.

Dizel Araçların Dezavantajları

 • Motorları daha karmaşık olduğundan daha sık bakım ister.
 • Yüksek emisyon değerleri gereği fazla sayıda filtreye sahiptir ve bu nedenle bakım maliyetleri daha yüksek çıkabilir.
 • Daha gürültülü çalışır.
 • Daha düşük beygir gücü üretir.

Dizel ve Benzinli Araçlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Uzun yol için dizel mi benzinli mi?

Mazotlu motorlar, yük taşımak ve uzun yol gibi amaçlar doğrultusunda geliştirilir. Bu nedenle uzun yolculuklar için dizel araçlar daha idealdir.

Dizel mi benzinli mi uzun ömürlü?

Dizel araçlar, karmaşık motor yapısı gereği daha sık bakım ister. Benzinli motorların bakım ihtiyaçları ise dizele kıyasla daha azdır. Tüm bunlar doğrultusunda genellikle benzinli araçların motorları daha uzun ömürlüdür.

Dizel mi benzin mi daha çok yakar?

Genel olarak dizel araçlar, benzinli araçlara kıyasla daha az yakar. Bu da yakıt tasarrufu açısından dizel araçların daha avantajlı olmasını sağlar. 

Kimler dizel araç tercih etmeli?

Genellikle yoğun trafiğin olduğu İstanbul, Ankara ya da İzmir gibi büyükşehirlerde aracını sıklıkla kullanan kişiler için dizeller daha uygundur. Ayrıca SUV ya da pick-up gibi ağır araçları kullanmak isteyenler için de daha çok dizel araçlar önerilir. 

Kimler benzinli araç tercih etmeli?

Otobanları daha sık kullanan, periyodik olarak şehir dışı seyahatlerine çıkan sürücüler için ise benzinli araçlar daha uygundur. Ayrıca ikinci aracını alacak olan ve bu aracı ile haftada en çok 2 – 3 defa trafiğe çıkacak kişiler de benzinli otomobilleri tercih edebilir.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku