Bilgisayar Kasası Temizliği Nasıl Yapılır ? - Teknofeed.COM

Bilgisayar Kasası Temizliği Nasıl Yapılır ?

 Bilgisayar Kasası Temizliği Nasıl Yapılır ?
Okunuyor Bilgisayar Kasası Temizliği Nasıl Yapılır ?

Bilgisayar temizliği yapmak için öncelikle eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız kasalarımızın uzun süreçte çok fazla toz toplayacağını bilmeniz gerekiyor. Bu tozu almak için kuvvetli bir hava üfleyici cihazlara ihtiyacınız var. Özellikle vantilatörlerin olduğu -fanların olduğu işlemci ve kasa ana kart üzerinde zaman içinde kalın bir toz tabakası oluşur. Bir küçük boyutlu fanın olduğu ekran kartı üzerinde çok fazla toz birikmişse bu toz zamanla diyot kondansatör entegre ve direnç gibi elemanların üzerindeki doğal soğutmayı da engeller .Böylece bu elemanlar aşırı ısınır ve yanarlar.

Tozu ve küfü aldırmak için güçlü bir hava üfleyici işinizi görecektir. Kasanızın kapağını açarak işe power supply ile başlayabilirsiniz. Power supply en çok toz toplayan elemanlardan biridir. Eğer Bilgisayar temizliği yapmazsanız Power supply yeterli soğutmayı yapamayacak ve aşırı ısınma nedeniyle power supply isimli parçanız kolayca yanabilme tehlikesi geçirecektir. Bunu önlemek için öncelikle cihazın içine doğru hava üfleyici ile hava üflemeye başlayabilirsiniz, daha sonra işlemci soğutan fanın üzerindeki tozları almak için hava üfleyiciyi fana doğru tutarak 15 20 saniye bütün tozu almasını sağlayabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”14780″]

Anakart ve harddisk üzerinde de toz birikmesi sık görülür yine hava üfleyici makine ile buranın tozunu da aldıktan sonra yapacağınız basit bir işlem daha kalıyor. Eğer el beceriniz varsa işlemcinin fanını söktükten sonra işlemcinizin üzerindeki eskimiş Termal macunu kazıyarak yeniden termal macun sürebilirsiniz. Tabi ki bu işlemleri yaparken çok dikkatli olmanız gerekmekte, aksi halde istemediğiniz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Peki termal macun ne işe yarar ? birçok insan bunu merak eder. Termal macun işlemci üzerindeki aşırı ısıyı kendi üzerine alır. Oradan da fan tarafından soğutulur. Böylece işlemcinin yanması veya aşırı ısınması termal macun tarafından önlenmiş olur.

Bazı işlemcilerde Termal macun üzerinde hazır halde yoktur bazı işlemci soğutucuları üzerinde de termal macun ince bir gri tabaka olarak bulunmaktadır. Size önerimiz Bilgisayar temizliği yaptığımızda mutlaka işlemcinizin üzerindeki termal macun plakasını yenileyiniz bilgisayarcılar da satılan termal macunun 5 lira gibi bir fiyatı vardır bir kullanımlık olarak alabilirsiniz. Ancak gidip daha büyük teknoloji marketlerden daha kaliteli ürünlere ulaşabilirsiniz, Cooler master, Noctua gibi termal macun markaları bu işin ehli denilebilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın