Teknoloji Blogu

Çin Hükümeti Kendi İşletim Sistemini Hazırlamaya Başlıyor

0

Çin hükümeti, devlet dairelerinde Windows kullanımını bitirmek için attığı adımlarını kendi işletim sistemini hazırlamasıyla devam ettiriyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Windows 8’i yasaklatan Çin, kendi işletim sistemine hız vermeye başladı.

cin-haber-teknofeed

FreeBSD tabanlı işletim sistemi olan Kylin OS, Çin’in Windows’a karşı geliştirdiği işletim sistemlerinden bir tanesi. Asya pazarında Apple ve Microsoft gibi büyük teknoloji firmalarına yer vermek istemeyen Çin, halkının kendi milli işletim sistemini kullanmasını hedefliyor. Devlet dairelerinde güvenliği sağlamak için attığı adımlar arasında Windows’un yasaklanması da var. Asya ülkelerinin kendi işletim sistemlerini kullanma istediği, ilk olarak AsiaNux ile görülmüştü. Projenin temel amacı, milli güvenliği sağlayıp; kullanıcılara kendi işletim sistemlerini kullandırtmak.

Şuan için geliştiricilere fırsat tanıyan hükümet, kendi işletim sistemini oluşturup; ilk önce masaüstüne ve daha sonra mobil cihazlara katılmayı düşünüyor. Çin’in %70’i hala Windows XP’yi kullanması, ülke de XP’nin ne kadar yaygın olduğunu gözler önüne seriyor…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için [email protected] mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

You will be redirected to

Click the link above to continue or CANCEL