Çin Hükümeti Kendi İşletim Sistemini Hazırlamaya Başlıyor - Teknofeed.COM
takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al

Çin Hükümeti Kendi İşletim Sistemini Hazırlamaya Başlıyor

 Çin Hükümeti Kendi İşletim Sistemini Hazırlamaya Başlıyor
Okunuyor Çin Hükümeti Kendi İşletim Sistemini Hazırlamaya Başlıyor

Çin hükümeti, devlet dairelerinde Windows kullanımını bitirmek için attığı adımlarını kendi işletim sistemini hazırlamasıyla devam ettiriyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Windows 8’i yasaklatan Çin, kendi işletim sistemine hız vermeye başladı.

cin-haber-teknofeed

FreeBSD tabanlı işletim sistemi olan Kylin OS, Çin’in Windows’a karşı geliştirdiği işletim sistemlerinden bir tanesi. Asya pazarında Apple ve Microsoft gibi büyük teknoloji firmalarına yer vermek istemeyen Çin, halkının kendi milli işletim sistemini kullanmasını hedefliyor. Devlet dairelerinde güvenliği sağlamak için attığı adımlar arasında Windows’un yasaklanması da var. Asya ülkelerinin kendi işletim sistemlerini kullanma istediği, ilk olarak AsiaNux ile görülmüştü. Projenin temel amacı, milli güvenliği sağlayıp; kullanıcılara kendi işletim sistemlerini kullandırtmak.

Şuan için geliştiricilere fırsat tanıyan hükümet, kendi işletim sistemini oluşturup; ilk önce masaüstüne ve daha sonra mobil cihazlara katılmayı düşünüyor. Çin’in %70’i hala Windows XP’yi kullanması, ülke de XP’nin ne kadar yaygın olduğunu gözler önüne seriyor…

Bir önceki yazımız olan Windows Phone için Spotify Ücretsiz Oldu başlıklı makalemizde manşet, spotify ve Ücretsiz Spotify indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın