Teknoloji Blogu

Dead Island – İnceleme

0

Techland‘ın geliştirdiği, yayınlanan fragmanı izleyenlerin üzerinde büyük bir etki bırakan ve Deep Silver’ın 6 Eylül 2011 tarihinde PC, Xbox 360 ve PS3 için yayınladığı oyun: Dead Island. Korku, Aksiyon, RPG ve FPS ögeleri ile bezenmiş bu oyunda, tam bir “survivor”ı oynuyorsunuz.

blank

Dead Island oyununa giriş yapmadan önce bir karakter seçimi yapmamız gerekiyor. Oyun boyunca kontrol edeceğimiz karakterimizi 4 adet karakter içerisinden seçmemiz isteniyor. Bu karakterler Sam B, Xian Mei, Logan Carter ve Purna. Her karakter belli bir alanda uzmanlaşmış halde ve sağlık, hız, dayanıklılık gibi istatistikleri birbirinden farklı. İşte bu karakterler ve özellikleri;

Sam B;

blank

-Oyunun tank görevi gören karakteridir.
-Ağır hasarlar verip, sayısız düşman ile mücadele edebilme yeteneğine sahiptir.
-Fury yeteneği güçlendirildiğinde yumruk atarak olağanüstü hasarlar verir.
-Ağır silahları kullanabilme yeteneği fazlasıyla bulunduğu ve düşmanları ile genellikle yakın temasta olduğu için, dayanıklılığını da güçlendiren bir çok becerisi vardır.
-Becerileri rakibine daha fazla hasar vermeye meyillidir.
-Temel Özellikler-
-Yeteneği: Ağır Silahlar
-İstatistikleri; Sağlık: 110 – Hız: 100 – Dayanıklılık: 90
-Rage Modu: Rage modu etkinleştirildiğinde Sam olağanüstü bir yumruk yeteneği kazanır.
-Yetenek ağacı: Fury – Combat – Survival

Xian Mei;

-Kesici silah kullanmada uzmandır.
-Hızı ve dayanıklılık gücü hat safhadadır.
-Kesici silah kullandığı için kritik hasar vermeye eğilimlidir.
-Zehirli ve parçalayıcı etki bırakan kılıçlar ile rakibini kolayca alt edebilir.
-Kullandığı kesici silahların dayanıklılık ömrü düşük seviyededir.
-Temel Özellikler-
-Yeteneği: Keskin Silahlar
-İstatistikleri; Sağlık: 90 , Hız: 100 , Dayanıklılık: 100
-Rage Modu: Rage modu aktif edildiği an Xian Mei’nin elindeki kesici silahı kullanım hızı , silahın verdiği hasar ve rakibi kesebilme oranı büyük ölçüde artar.
-Yetenek Ağacı: Fury – Combat – Survival

Logan Carter;

-Fırlatılan silahları kullanmada ustadır.

-Yeteneklerinin neredeyse tamamı fırlatma yeteneğini geliştirmek içindir.
-Fırlattığı silahı düşmanının üzerinden geri çıkartabilir.
-Dayanıklılığı diğer karakterlere göre düşüktür.
-En ilginç özelliği ise, alkollü içecek içtiğinde içkinin kötü etkilerini lehine çevirebilen ve bonus kazanan tek karakterdir.
-Temel Özellikler-
-Yeteneği: Fırlatma Silahları
-İstatistikleri: Sağlık: 100 , Hız: 100 , Dayanıklılık: 80
-Rage Modu: Rage Modu kullanıldığı zaman, Logan 10 saniye boyunca sınırsız sayıda fırlatma silahına sahip oluyor. Ve bu silahlar rakibe çok daha fazla hasar veriyor.
-Yetenek Ağacı: Fury – Combat – Survival

Purna;

-Ateşli silah kullanma uzmanıdır.

-Sağlık kazanımı yüzdesi diğer karakterlere göre yüksektir.
-Mücadele becerileri ateşli silahların kullanımını kolaylaştırmaya yöneliktir.
-Kullandığı silahın dayanıklılığını arttırmaya yarayan yeteneklere sahiptir.
-Haritada bol miktarda mermi bulmak onun için mümkün, böylece kesici ve parçalayıcı silahları kullanmasına gerek kalmaz.
-Temel Özellikler-
-Yeteneği: Ateşli Silahlar
-İstatistikleri: Sağlık: 100 , Hız: 100 , Dayanıklılık: 90
-Rage Modu: Rage Modu aktif edildiğinde, Purna 20 saniye boyunca sınırsız cephaneye sahip olur.
-Yetenek Ağacı: Fury – Combat – Survival

Dead Island’ın ilk yayınlanan trailer’ı ile oyuncuların kafasında normal bir zombi oyunundan çok daha farklı bir çizgi çizmişti. Oyuncular çok uzun süre sonra (belki de şu ana kadar yapılmamış), duygularına hitap edecek bir zombi oyunu geleceğini beklemeye geçtiler ancak oyun piyasaya sürüldüğünde hiç de beklendiği gibi olmadı. Aslında oluşturulan konsept fazlasıyla başarılıydı ancak, yayınlanan tanıtım ile birbirinden çok farklı bir hal almıştı Dead Island. Peki Dead Island günümüzdeki klişeleşmiş zombi oyunları serisine mi eklendi, yoksa bu seriye yeni bir soluk mu getirdi. Bunu incelemenin devamında göreceğiz.

dead-island-img1

Oyun hayali bir yer olan Banoi adasında geçiyor. Tam bir tatil cenneti olan bu mekân, aniden yayılan bir virüs ile cehenneme dönüyor. Virüsün yayılması ile birlikte ada tanınmaz hale geliyor. Etrafta organ parçaları, kanlar, ölü insanlar ve virüs kapmış insanlar görüyoruz. Oyuna başladığımızda bir otel odasında uyanıyoruz ve herşeyden bir haber oteli gezmeye başlıyoruz. Tuhaf sesler duyduğumuz koridorda 2 adet virüs kapmış insan bizi kovalıyor. Onlardan kaçarken bir başlasına yakalanıyoruz. Ancak bir grup insan bizi bularak sığınağına alıyor. Ve maceramız böylece başlamış oluyor.

Beklenenin aksine RPG ögeleri ile bezenerek karşımıza çıkan Dead Island, görev sistemi da içererek bir başka ters köşeyi bize yaşatmış oldu. Kullandığımız silahı tamir edebileceğimiz NPC’ler de haritanın bazı bölgelerinde bulunmakta. Haritada bulunan araçlar, küçük sığınaklarda içinde eşyaları bulabileceğimiz alet çantaları mevcut. Bu alet çantalarının her biri farklı yetenek leveli istiyor zira bu çantaları açmak için point verilebilen bir skill mevcut. Oyunda ilerledikçe hayatta kalan farklı insanları, yolda kalmış çalışan araçları ve belli bölgelerde bulunan, kullanabileceğimiz silahları bulabiliyorsunuz.

Oyunda değinmeden geçemeyeceğim bir ayrıntı da mevcut. Oyun sırasında haritada etrafta, virüslü insanları öldükten sonra cesedin üstünde beliren, belli mekanlarda masaların üstü gibi yerlerde bulunan alet ve eşyalarla kendi silahımızı oluşturabiliyoruz. Evet, alışılmışın dışında olan bu özellik oyun severleri fazlasıyla mutlu etti. Belirli NPC’lerde oluşturabileceğimiz bu silahlar yollarda bulunan silahlardan çok daha kaliteli olabiliyor. Bir diğer özellik ise silahlara özellik ekleyebilmemiz. Zehir, elektrik gibi etkiler bırakan silahlar oluşturabilmemiz mevcut ki bu özellikler düşmanımızı çok daha rahat etkisiz hale getirmemize çok yardımcı oluyor. Bu silahları bosslara karşı kullandığımızda etkilerini ciddi şekilde görebiliyoruz.

dead-island-img2

Oyunun oynanılabirliğine ve grafiklerine gelecek olursak, oyun bize ciddi bir kalite sunuyor. Özellikle adadaki görsellik gerçekten mükemmel. Deniz ve kumun birbiri ile uyumu, dalgalar, palmiyeler bile gözümüzü şenlendirmeye yetiyor. Oyun sırasında uçan kuşlara bile dikkat ettiğimizde, Dead Island’ın nasıl bir görsel kaliteye sahip olduğunu anlayabiliyoruz. Oyunun ilerleyen bölümlerinde çalışan bazı araçları bulduğumuzda da oyunun dinamiklerinin de ne kadar kaliteli olduğunu anlıyoruz. Araba yarışı oyunlarına taş çıkartırcasına kaliteli sürüş deneyimi yaşatan Dead Island, bu konuda da tarafımca alkış alıyor.

dead-island-img3

Oyunun yapay zekası, en az şu ana kadar anlattığımız özellikleri kadar başarılı. Virüs kapan insanlar elinden geldiğince ve zekice yollarla bizi öldürmeye çalışıyorlar. Buna en büyük örnek; ölü gibi yerde yatan bir virüs kapmış insanın, yanına yaklaşınca aniden ayağa kalkıp bizi öldürmeye çalışması. Bu düşmanlar, bizi sesleri ile de ürkütmeyi ihmal etmiyorlar. Yapay zeka konusuna değinmişken oyunla ilgili verebileceğim bir ipucu da mevcut. Dead Island’ın ilerleyen bölümlerinde virüslü insanlar harici kişiler ile de mücadele ediyorsunuz. Bu da insanlığın sadece virüs ile değil, oluşan anlaşmazlıklar ile birbirleri ile de savaş halinde olduklarını bize gösteriyor.

Genel olarak baktığımızda Dead Island benden “zombi” oyunları klasmanına göre tam not alıyor. Oyun ile ilgili olan tek mutsuzluğum zamanında yapılan tanıtımdaki gibi bir oyunla karşılaşmamam oldu. Bu farklılığı unutacaksak, Dead Island dört dörtlük bir oyun diyebilirim. Bu oyunu tüm oyun severlerin denemesini öneriyorum. Dileyen oyuncular, Dead Island’ı arkadaşları ile oynamak isteyenler Co-Op seçeneği ile arkadaşları ile Lan Game oynayabilecekler. Herkese iyi oyunlar!

  • PLATFORM: PC, Xbox 360, PS3
  • “Dead Island” DEĞERLENDİRME
  • +Artıları: Başarılı oyun dinamikleri, harika görsellik, zombi teması ile RPG’nin içeriği mükemmel bir şekilde bir araya getirilmiş.
  • -Eksileri: –

9,4

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et