Teknoloji Blogu

Dizüstü Bilgisayarınızla Hem Oyun Geliştirin Hem de Oyun Oynayın!

Bundan sadece 10-15 yıl önce, yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın diğer ülkelerinde de oyun geliştirmek belli başlı stüdyoların gerçekleştirebileceği bir işti. İlkel sayılabilecek oyun motorlarının uygun fiyata lisanslanabilir olması ve Unreal Engine gibi sektör standartlarını belirleyen oyun motorlarının ciddi manada pahalı fiyatlar üzerinden lisanslanabilmesi, özellikle küçük oyun girişimlerinin belirli bir aşamaya kadar ilerlemelerine veya işi en başından bırakmalarına neden oluyordu. Ancak son yıllarda gerek Unreal Engine gerekse Unity Engine’in tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulması ve bu motorların düzenli olarak çok sayıda asset’i ücretsiz vermesi başta mobil oyun geliştiricileri olmak üzere sayısız insanın oyun geliştirmeye yönelmesini sağladı. Ne var ki oyun geliştiricileri, bu oyun motorlarını ve geliştirme sürecinde başvuracakları diğer programları takılmadan kullanabilmek için laptop önerisi isteyebiliyor. Bu noktada geliştiricilerin hem oyun geliştirebilecekleri hem de oyun oynayabilecekleri bilgisayarların nasıl özelliklere sahip olması gerekiyor?

Moonstar oyun nootbok

Kullanacağınız Yazılımların Sistem Gereksinimlerini Önemseyin

Oluşturduğunuz oyun geliştirme ekib küçük ölçekliyse veya oyunun tamamını kendi imkânlarınızla tek başınıza geliştirmeyi planlıyorsanız başvuracağınız yazılımların sistem gereksinimlerini dikkatle incelemelisiniz. Bazı yazılımlar sistem gereksinimlerini temel başlıklar hâlinde verse de Unreal Engine gibi oyun geliştirme platformları, hangi tip sistemlerle motorun ne denli sağlıklı çalıştığını dokümanları içerisinde belirtebiliyor.

Oyun geliştirme aşamasında yalnızca oyun motorları değil, çeşitli modelleme ve animasyon yazılımlarından, renklendirme araçlarından da yararlanmanız gerekiyor. 3ds Max ve Maya gibi modelleme uygulamaları, ZBrush ve Substance Painter gibi oyun geliştiricilerinin vazgeçilmez araçları, güçlü bilgisayarlarla sorunsuz kullanılabiliyor. Bu aşamada hem oyun motorlarının hem de yardımcı araçların yüksek sistem belleği, güçlü işlemci, geniş kapasiteli ve hızlı okuma-yazma hızlarına sahip depolamaya ihtiyaç duyduğu ortaya çıkıyor. Buna oyunlara dair görsellerin doğru renklerle şekillendirilebilmesi için kaliteli IPS panelli ekranların da eklenmesi gerekiyor. Tüm bu özellikleri sunan laptop modelleri, oyunculara yönelik çözümler içerisinde bulunuyor.

Oyunculara Yönelik Üretilen Laptop Modelleri Geliştirme İçin de Uygun

Son yıllarda geliştirilen oyunlar görsel ve işitsel açıdan büyük gelişmeler kat etti, kat etmeyi de sürdürüyor. Profesyonel oyun geliştiricilerinin ifadesine göre genel itibarıyla donanım sınırına takıldıkları için daha iyi görsellere sahip oyunlar hazırlayamayan ekipler, şu durumda bile fotorealistik sahneler sunabiliyor. Özellikle gerçek zamanlı ışık ışını izleme teknolojisinin (ray tracing) yeni nesil ekran kartlarına entegre edilmesi, bu olanaklardan yararlanan oyunların son derece gerçekçi grafiklere erişmesinde önemli pay sahibi.

Oyunlardaki bu büyük gelişim, güçlü donanımlı oyun laptop’ları üretilmesini mümkün kılıyor. Yüksek performanslı işlemci ve ray tracing destekli ekran kartlarını bulunduran oyun bilgisayarları, yüksek işlem güçleri sayesinde oyun geliştiricilerin de öncelikli tercihi hâline geliyor. Oyun motorlarının sahne tasarım arayüzlerinde ihtiyaç duyulan grafik hesaplama gücünü rahatlıkla karşılayabilen, aynı zamanda 3ds Max gibi özellikle ray tracing özellikli ekran kartı gerektiren yazılımları çalıştırabilen laptop modelleri ile oyun geliştirmek kolaylaşıyor.

Monster Laptop Modelleri Tüm Gereksinimlerinizi Karşılıyor!

Türkiye’deki oyun meraklılarının yakından tanıdığı ve profesyoneller kadar oyunculara da sayısız laptop modeli sunan Monster Notebook, geliştirdiği Abra, Tulpar, Semruk, Markut gibi dizüstü bilgisayar serileriyle oyuncular kadar oyun geliştiricilerini de memnun ediyor.

Tercihinize göre ekran genişlikleri 15.6 inç ila 17.3 arasında değişiklik gösteren modeller, donanım bakımından güçlü bir masaüstü bilgisayarı bile geride bırakabiliyor. Tasarımları ve ağırlıkları sayesinde dilediğiniz yere kolayca taşıyıp istediğiniz gibi kullanabileceğiniz laptop’lar, Monster’ın satın alım sırasında donanım özelleştirme, ömür boyu bakım servisi, çanta hediyesi gibi imkânlarla geliyor. Eğer siz de bir yandan oyun geliştirip bir yandan da oyun oynamayı hedefliyorsanız Monster laptop fiyatları ve modellerini inceleyebilir, ihtiyaçlarınıza uygun çözümü hemen satın alabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku