Teknoloji Blogu

e-Pasaport İşlemleri

e-pasaport-islemleri-banner
e-Pasaport İşlemleri , Pasaport alımı hakkında tüm bilgiler

İnternet üzerinden Pasaport için nasıl başvurulur ? , Nasıl randevu alınır ve daha detaylı bilgi anlatım içersinde

Ülkemizde, 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle e-Pasaport uygulamasına geçilmiştir. Tüm dünyada e-Pasaportların kullanıma girmesine ve bu sayede belge güvenliğinin artmasına bağlı olarak giderek artan sayıdaki ülkede sınır geçişlerinde otomatik pasaport okuma/tanıma sistemleri kullanılmakta ve böylece pasaport kontrol işlemleri hızlanmaktadır. Ülkemizin de e-Pasaport üretmesiyle vatandaşlarımızın seyahatleri bundan böyle daha süratli ve kolay hale gelecektir. Örneğin sınır geçişlerinde isim benzerliğinden kaynaklanabilen gecikmeler ortadan kalkacaktır.

E-Pasapot için Nasıl Başvurulur ?

Yurt içinde yaşıyorsanız e-Pasaport başvurunuzu ilgili Pasaport Şubesine şahsen giderek ve sıra numarası alarak yapabilirsiniz.
e-Pasaport randevu işlemleri yalnızca web sitemiz üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-pasaport başvurularına ilişkin her türlü bilgi, görüş ve önerileriniz için web sitemizin Bize Yazın bölümünden irtibata geçerek bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 Pasaport Türleri

Ülkemizde dört çeşit pasaport türü vardır, bunlar

Umuma Mahsus Pasaportlar, Hususi Pasaportlar, Hizmet Pasaportları, Diplomatik Pasaportlar

Pasaport İşlemleri için http://epasaport.gov.tr/ adresine  girerek adımları takip ederek başvuru yapabilirsiniz.

Anlatım içersindeki materyaller “epasaport.gov.tr” adresinden alınmıştır.
Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku