Teknoloji Blogu

‘eCall’ sistemi ile trafik kazalarında ölüm sayısı azalıyor

Bir önceki yazımda arabalarda ki AndroidAuto ve CarPlay’den bahsetmiştim. Hatırlarsınız bir çok sorundan bahsetmiştim. Gerek trafik olsun gerek sürücülerin dikkatsizliği olsun , sonucunda hepsi kaza ile bitiyor. Şimdi Aşağıdaki tabloya bakalım malesef ki çok üzücü bir durum ile karşılaşacağız.

yeni

 

Her yıl 100 bin kaza daha fazla oluyor ve tahminen şuan 1 300 000 civarı kaza olduğu söyleniyor. Ölüm sayıları da bir hayli artmakta.Ve her ülkede ciddi bir sorun haline geldi. İnsan hayatı ve bir çok kayıp için bunun önüne geçilmeliydi.

 

_82613193_carcrashbelgafp

Ve Avrupa Birliği bir araya gerek bir karar verdi.Avrupa’da trafik kazalarına 170 milyar € harcama yapıldığı söyleniyor. Ve bu çok ciddi rakamdan yola çıkarak hem maddi hem de insanların hayatlarını kurtarmak adına eCall üretildi.Peki ya nedir bu eCall?

eCall – Kaza yaptığınız anda hava yastıkları ile birlikte devreye giren bir araç içi iletişim sistemidir. Bilinciniz kapalı veya açık olsa da otomatik olarak devreye giren bu sistem 112 aramakta ve olay yerini ve kaza şiddetini aynı zamanda en yakın şubeye yollamaktadır. Ayriyeten  eCall’un istatistiklere göre yılda 2500 kişinin hayatını kurtardığı söyleniyor ve yaygınlaştıkça artacağı kesin.graphic---heero-01

 

 

İnsan hayatının öneminden daha fazla önemli bir şey ben kabul etmiyorum ve gerçekten böyle güzel bir sistemin bir an önce yayılmasını istiyorum. Avrupa’da sistemi ek olarak taktırmak isteyenler ise sadece 100€ karşılığında biraz olsun kendilerini güvende hissedebilirler, artık birinin ambulansı aramasını beklemeyeceğiz , ta ki Türkiye’ye gelene kadar. Merakla ve sabırsızlıkla açıklanacak tarihi bekliyoruz. Takipte kalmanızı rica ederiz.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku