Teknoloji Blogu

Enerji Tasarrufu Yapmanın Yolları

Enerji tasarrufu artık istisnasız herkesin dikkate alması gereken hususların başında geliyor. Özellikle kullanılan elektrik enerjisinde tasarruf yapmanız her ay faturanızın çok daha düşük rakamlarla elinize ulaşmasını sağlar. Yıllık bazdaise hatırı sayılır bir tasarruf miktarı elde etmiş olursunuz. Peki, enerji tasarrufu yapmak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Herkesin pratik bir şekilde enerji tasarrufu ile ilgili uygulayabileceği yöntemler neler? Hep birlikte göz atalım!

Enerji Tasarrufu İçin Bunları Yapın!

Yapılan en büyük hataların başında cep telefonu ve tablet gibi çeşitli elektronik cihazların şarj aletlerinin fişte bırakmak geliyor. Her ne kadar enerji kullanmıyor gibi görünse de şarj cihazları fişte takılı kaldığında enerji tüketimine devam eder. Bu nedenle kullanmadığınızda şarj aletlerini fişten çekin.
Elektrikle çalışan çalar saatler yerine pille çalışan çalar saatleri tercih edin. Pille çalışan çalar saatler çok daha düşük oranda enerji kullanıyor. Ancak elektrik enerjisi ile çalışan çalar saatler özellikle radyolu olduğunda sürekli frekans aradığı için sandığınızdan çok daha fazla elektrik tüketebiliyor.
Çamaşır ve bulaşık makinesine tam doluluk oranına ulaşmadan çalıştırmayın. Çok sayıda kişiye özellikle bulaşık makinesine  bulaşıkları düzgün bir şekilde yerleştirmediği için az sayıda bulaşık ile makineye çalıştırıyor. Bulaşıkların düzgün bir şekilde yerleştirilmesi bulaşık makinasının çok daha fazla sayıda tabak ve bardak gibi malzeme almasını sağlar. Dolayısıyla yıl içerisinde  bulaşık makinesini daha az sayıda çalıştırmış olursunuz. Aynı durum çamaşır makinesi için de geçerlidir.
Tatile çıkarken ya da yalnız yaşıyorsanız sabah evden çıkarken tüm  fişleri prizden çekin.  Gereksiz yere enerji tüketimini ciddi oranda düşürmüş olursunuz.
Şayet bütçe ayırabilirseniz ısı izolasyonu yapın. Isı izolasyonu özellikle elektrikli soba ya da klima  kullananlar için çok daha büyük önem taşıyor. İzolasyon yaptırmanız durumunda elektrik faturanızı ciddi oranda düştüğünü siz de fark edersiniz.
Enerji tasarrufu ile ilgili neler yapabileceğini konusunda çok daha detaylı bilgi almak isterseniz Enerjisa internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Enerji verimliliği ile ilgili detaylı bilgilerin de yer aldığı bu sitede pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz onlarca farklı yöntem aktarılıyor.
Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku