Teknoloji Blogu

Gezegen Evleri (Planetaryum) Yoğun İlgi Görmeye Başladı

0

Bir çok ilimiz de bulunan gezegen evleri öğrencilerin ve halkın ilgisini çekmeyi başardı. Gezegen evleri nedir gelin birlikte öğrenelim;

Planetaryum nedir?

Çok iyi bir şekilde geliştirilmiş bir tepe lambası düşünün, bu lambayı biraz büyütün 30 ve 60 kişilik bir salonu kapladığını düşünün. Salonda arkanıza yaslanıp başınızı yukarı kaldırarak uzayın derinliklerinde kaybolduğunuzu hayal edin. Gökyüzündeki yıldızların ve gezegenlerin özel bir yansıtıcı yardımı ile misafirlere sunulan odaya Planetaryum diyoruz.

Gezegen evine nasıl gidebilirim?

Bulunduğunuz il’de veya ilçelerin de gezegen evi var mı diye araştırma yapabilirsiniz. En çok ilgi gören gezegen evleri Denizli ve İzmir de ziyaretçi kabul ediyor. Sıra dışı bir deneyim ile birlikte gezegen hakkın da her konuda fikir sahibi olabiliyorsunuz.

Gezegen evleri ücretli mi?

Bilim şenliklerin de genellikle ücretsiz olarak  alım yapıyorlar ama çoğu gezegen evi ücretlidir. Genellikle öğrenciler tarafından ziyaret edilince grup olarak içeri girebiliyorsunuz. Örnek; 60 kişilik öğrenci grubu için 4 öğretmen ücretsiz giriş yapabiliyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”16524″]

Konsept nasıl işliyor?

Her gezegen evinin kendine ait sunum konuları ve belgesel konuları olabiliyor. Bu sunum konuları ve belgeseller ile ilgili sitelerin de gerekli bilgiler yer alıyor. Hangisine girmek istiyorsanız o belgeseli ve sunumu seçiyorsunuz. Tabi ki çok yoğun bir talep olduğu için direk çıkıp gidemiyorsunuz. Gezegen evlerin yoğunluğuna göre 2 hafta önceden 3 hafta önceden ya da 1 hafta önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebiliyor.

Gezegen evlerindeki bazı belgeseller ve sunumlar;

  • Dünyanın Hareketleri ve Mevsimler
  • Ay
  • Güneş ve Ay Tutulmaları
  • Güneş Sistemi
  • Kuyruklu Yıldızlar, Göktaşları ve Çarpışmalar
  • Güneş ve Yıldızlar
  • Dünya’dan Evrene
  • Karanlık Maddenin Gizemi
  • Yeni Ufuklar

Bu belgesel ve sunumlar yüzlerce farklı konsept arasından sadece bazılarıdır. Tekrar belirteceğim o ki her gezegen evinin kendine ait özel sunumları olabiliyor.

Gezegenden Bir Görüntü
Yapay bir yansıtıcı ile gezenler hakkında bilgi sahibi olmak

Gezegen nedir?

Bir yıldızın etrafın da dolaşan gök cisimlerine bilimsel anlam da verilen isimdir. Uluslararası Gök Bilim Birliği bu tanımlar doğrultusun da 8 adet gezegen olduğunun kanısına varmıştır. Bunlar; Merkür,Venüs,Dünya,Mars,Jüpiter,Satürn,Uranüs,Neptün

Not: Plütonun 2006 yılında gezegen olmadığına karar verilmiştir. Kendisine cüce gezegen ismi verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan MIT Mühendislerinden Ucuz ve Etkili Karbondioksit Yakalama Cihazı başlıklı makalemizde Karbondioksit Yakalama Cihazı ve MIT Mühendislerinden Ucuz ve Etkili Karbondioksit Yakalama Cihazı hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et