Google'dan Wikipedia'ya Rahatlatan Bağış - Teknofeed.COM

Google’dan Wikipedia’ya Rahatlatan Bağış

 Google’dan Wikipedia’ya Rahatlatan Bağış
Okunuyor Google’dan Wikipedia’ya Rahatlatan Bağış

Wikipedia

Dünyanın en çok takip edilen beşinci web sitesi olmasına karşın reklam almamayı tercih eden ve sadece bağışlarla geçinen Wikipedia, bu yılki darboğazı Google’dan gelen dev bağışla atlatacak.

Wikipedia’nın kar amacı gütmeyen yayıncısı Wikimedia Foundation , Google kurucusu Sergey Brin ve eşi Anne Wojcicki’nin kurmuş olduğu Brin Wojcicki Foundation’dan 500 bin dolarlık bağış aldı.

Konuyla ilgili bir konuşma yapan Wikimedia Foundation yöneticisi Sue Gardner, bu bağışın, Wikipedia’nın her yıl bağış döneminde ihtiyacı olduğu maddi desteği daha çabuk toplaması yolunda bir bağış toplama hareketi başlatacağını umduğunu belirtti.
Öte yandan Wikipeida’nın kurucusu Jimmy Wales, ansiklopediyi kurduğunda istese bunu para kazanmak amaçlı yapabileceğini ve siteyi reklamlarla donatabileceğini fakat farklı bir şeyi hedeflediği için siteyi temiz ve düzenli tuttuğunu belirtti.
679 sunucu ve 95 çalışanı olduklarını belirten Wales, internette en çok ziyaret edilen beşinci web sitesi olduklarından bahsetti. Ayrıca siteye her ay 450 milyon farklı kişinin girdiğini de sözlerine ekledi. Wikipedia bu bağlamda her yıl topladığı bağışlarla masraflarını karşılıyor.

Kaynak : ntvmsnbc

Bir önceki yazımız olan Pakistan'da SMS'lerde Filtre Uygulaması başlıklı makalemizde 1000, filtre ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
  • Avatar for BilalBilaldedi ki:

    Wiki’nin Google’dan reklam almasına sevindim. Wikinin yoluna geldiğini bildi sanırım Google ki teklif gönderdi, Wikide kabul etti. Wiki’nin arşivi gerçekten güzel. Bu habere sevindim

Bir Yorum Yapın