Teknoloji Blogu

HBO Yapımı True Detective Nasıl Dizidir ? İşte Konusu ve Detayları

True Detective,’in ilk sezonu 12 Ocak 2014’te yayınlanmaya başladı. HBO (Home Box Office) kanalında yayınlanmaya başlayan Amerikan suç, drama ve polisiye dizisidir. 50’ler ve 60’ların popüler formatı ‘’antolojik’’ yapıda ve eleştirmenlerce 1. sezon büyük beğeni toplamıştır.

Yapımcısı ve senaristi Nic Pizzolatto olan dizinin ilk sezonunu Cary Fukunaga yönetti. Birçok zaman dilimlerinin kullanıldığı birinci sezonda, Louisiana’da 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için iz süren Louisiana Eyalet Polisi Kriminal Soruşturma Şubesi’nden iki cinayet masası dedektifinin öyküsü konu alındı. Dizinin akışı satanist bir ayin için öldürüldüğü düşünülen Dora Lange’nin üzerine yoğunlaşıyor ve cinayetin işlendiği yıllar ile günümüz arasında geçişler yapılarak anlatılıyor. True Detective dizisinin ilk sezonunda başrollerinde Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Michael Potts ve Tory Kittles yer aldı.

True Detective Dizisinin Konusu

Dizide, 1.sezonda ana karakterlerden McConaughey yani dizideki adıyla; dedektif Rust Cohle, karakterinin en belirgin özellikleri nihilist, sigara ve alkolik bağımlılığı olan, disiplinsiz olmasıdır. Dizide beraber çalıştığı diğer dedektif Woody Harrelson yani dizideki adıyla; dedektif Martin Hart, aile babası gibi görünen ama karısı aldatan, eski kafalı, iyi ve kötü kavramları onun için değişiklik gösterebilmekte, bazen de sırf iyi biri olmak için kötü şeyler yapabilmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”15208″]

True Detective dizisinde dedektif Cohle, olayları kendine has bir yöntemle çözmeyi sever. Marjinaldir, yalnız ve toplumun genelinin ne şekilde davrandığı ve ne düşündüğü pekte umurunda değildir. Olayları detaylı bir şekilde kendisi çözmüş olmasına rağmen övgüyü, ortağı toplum tarafından daha kabul görmüş iyi aile babası görünümlü dedektif Hart alır. Uyumsuzlukları olan ama iş çıkaran dedektifler klişesi her bölümde var, azar azar karakterleri daha da tanıyor olmak ayrı bir bulmaca olarak ana konunun içinde sırıtmamış.

Dizinin 2. Sezonda daha çok sinema ekranında tanıdığımız Colin Farrell ve Vince Vaughn başrollerinde. Collin Farrell (dizideki adıyla Ray Velcoro), Rachael McAdams (Ani Bezzerides) ve Taylor Kitsch (Paul Woodrugh) polisleri, Vince Vaughn (Frank Semyon) ise kötü adamı canlandırmıştı. Senaryonun konusu; eyalet yöneticisi Ben Caspere, devlet otoyol çıkmazını sonsuza dek değiştirebilecek, çığır açan bir ulaşım anlaşmasının ortasında vahşice öldürülüyordu. Farklı şehirlerden ve farklı hükümet şubelerinden üç polis, katili bulmak için görevlendiriliyordu bunun üzerine. Bir süre sonra soruşturmalarının sandıklarından daha derin ve karanlık olduğunu keşfediyorlardı.

True Detective 1. Sezon Fragmanı

İlk sezonda olduğu gibi mistik ortamlar, mükemmel müziklerle dolu bir sezon sizleri bekliyor. Fakat True Detective dizisi 2. Sezonu ile beklenilen ilgiyi maalesef bulamadı. Aslında senaristi Nic Pizzolatto’nun uzun süredir düşündüğü, yaşattığı ve planladığı bir işti. Çok büyük bir başarı elde ettikten sonra hemen ikinci sezonu yapmaları, senaryodaki gereken ince işçiliği izleyiciler benimseyemedi. Kopuk giden hikâyede farklı yönetmenlerle çalışmaları da etkili olmuş olabilir. Bu durumunda 3. sezon ile tekrar düzeleceğine TeknoFeed ekibi olarak inanıyoruz.

True Detective 3. Sezon Ne Zaman ?

True Detective 3. Sezonu ise Jeremy Saulnier’nin yönetmenliğini üstlenip başrollerde Mahershala Ali, Carmen Ejogo ve Stephen Dorff’un yer alacağı dizi, 2019 yılında yayınlanacak. Eğer sizde hala True Detective dizisini izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir, en yakın zamanda hemen ilk bölüm ile izlemeye başlayın diyoruz 🙂 İyi seyirler.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku