LittleBigPlanet (PS Vita) - İnceleme - Teknofeed.COM
takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al

LittleBigPlanet (PS Vita) – İnceleme

 LittleBigPlanet (PS Vita) – İnceleme
Okunuyor LittleBigPlanet (PS Vita) – İnceleme

Merhaba, nasılsınız?! Evet, yazıya böyle bir başlangıç yapmak oldukça tuhaf oldu ancak, böylesine renkli bir oyunun incelemesine böyle bir giriş yapmak istedim. Evet tekrar soruyorum, N’aber!

Yazıya şöyle devam etmek istiyorum, aslına bakarsanız ben bu oyunun grafiklerine hala inanabilmiş değilim! Oldukça, hatta fazlasıyla renkli olan ve muhteşem bir görselliğe sahip bu oyunda, açılırken de son derece göze hoş gelen bir tarz kullanmış. Bu görsel şöleni PS Vita‘nın küçük ekranına bağlayabilirsiniz fakat, hiçbir bahane sizi oyundan alıkoyamıyor! Bu paragraftan itibaren sizi bilgilendirmeliyim ki, PS Vita sahipleri bu oyunu derhal edinmeli!

Oyunun konusuna gelecek olursak, tek bir cümle ile açıklamamız mümkün: Carnivalia’yı tehdit eden bir kuklacı ve onun gazabından kurtulmak için kaçmaya çalışan Carnivalia halkı. Bu oyunda bize düşen ise halka yardım etmek. Fakat bu yardımı, nedenini anlayamadığımız bir şekilde bir oraya, bir buraya zıplayıp hoplayarak, kutuları ittirerek yapıyoruz. Evet olayın garipliği aşikâr ancak bu detaya takılmamak gerek ki, Little Big Planet‘in tüm olayı oynanış ve bölüm oluşturma özelliğinde.

Oyunun hemen başında, oyunu nasıl oynayabileceğimiz hakkında bir “tutorial” tamamlıyor ve bu bölüme rağmen daha karmaşık olan hikaye bölümüne geçiyoruz. Bütün hikaye içeren bölümlerde amaç bölümü bir an önce bitirebilmek değil, toplayabildiğinizce ganimet toplamak. Küçük kürelerden toplayacağınız puanlar ve içerisinde bölüm yaratmakta size yardımcı olacak çok daha büyük küreler, bölümü bitirdiğinizde başarınızı etkiliyor. Oyunda ölmek ve hata yapmak oldukça kolay, fakat söylediğim gibi amacınız bölümü bitirmek değil, toplayabildiğiniz her şeyi toplamak.

Hikaye bölümünü oynarken zaman zaman mini oyunlara da denk gelmeniz mümkün. Ve ilginçtir ki bu mini oyunlar da, oyunda kullanılan görsel öğeler ile hazırlanıyor. Aynı zamanda hikaye kısmından tamamladığınız mini oyunlara tekrar ulaşabiliyorsunuz.

Oyundaki hazır oluşturulmuş bölümleri tamamladıktan sonra sıra kendi bölümlerinizi oluşturmaya geliyor. PS Vita’nın dokunmatik kontrolleri sayesinde bir bölümü oluşturmak oldukça kolay hale geliyor. Anladığınız üzere yaratacağınız bölümlerdeki tek sınırınız, sizin yaratıcılığınız. Bir bölümü oynanabilecek hale getirdikten sonra dilerseniz PSN üzerinden diğer kullanıcıların beğenisine sunabilirsiniz. Eğer bölümünüz beğeni kazanırsa “Cool Levels” bölümüne aktarılıyor, yapımcı ekip tarafından beğeni toplarsa da “Team Pick” damgası yiyerek yüksek şan ve şöhrete kavuşuyor!

Oyuna yeni başlayacakların şöyle bir endişesi olabilir: Bölüm yaratmaya nereden başlayacağım? Oyunda, oyunu hem bilenler hem de yeni başlayanlar için çok fazla öğretim videosu mevcut. Hepsi de oldukça açıklayıcı. (Tabiki ingilizcenize güvenmeniz gerekli.)

Evet, küçük-büyük herkesin sevebileceği bir yapım ile karşı karşıyayız. PS Vita’sına oyun alamamaktan şikayetçi oyunculara, bu oyunu kesinlikle es geçmemelerini tavsiye ediyorum.

PLATFORM : PS3, PS Vita, PSP

“Little Big Planet” DEĞERLENDİRME

+Artıları: Mükemmel renkli ve kaliteli grafikler, Eğlenceli oynanış, Yaratıcılığın sınırlarını zorlaması

-Eksileri: Bazı öğretim videolarının yeni başlayanlara göre yeterince “açıklayıcı” olmaması eksi sayılabilir mi acaba?

9,4

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın