Teknoloji Blogu

Mürekkep Kartuşu Nedir?

Mürekkep kartuşu nedir sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; püskürtme yöntemi ile çalışan ve mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılan bir kartuş çeşididir.Mürekkep kartuşların içerisinde likit mürekkep bulunur. Mürekkep havuzcuğu, filtre ve tahliye deliği olmak üzere üç bölümden oluşur. Kartuş kağıt üzerinde enine hareketler ile baskı yapar. Bu da büyük ölçülerdeki kağıtlarda bile baskının daha kolay olmasını sağlar. Bu sebeple plotter makinelerde kullanılan kartuş çeşidi çoğunlukla mürekkep kartuştur. Mürekkep kartuşu bittiğinde tekrar doldurulabilmesi mümkündür. Ancak bazı üreticiler mürekkep kartuşların tekrar doldurulamaması için üzerlerine çip de denen elektronik devreleri takmayı tercih ederler.

Mürekkep Kartuşu Nedir ve Nasıl Takılır?

Mürekkep kartuşu, mürekkep püskürtmeli yazıcılardaki kartuştur. Materyal likit mürekkep ile baskı gerçekleşir. Lazer tonerler ile kıyaslandığında, mürekkep kartuşlarının boyutları oldukça küçüktür. Hazne içerisindeki mürekkebin ısıya karşı duyarlılığı yüksektir. Yazıcıdaki elektronik devre ile kartuş üzerindeki elektronik devrenin birbirlerine denk gelecek şekilde ayarlanması kartuşun buna göre yerleştirilmesi gereklidir.

Mürekkep Kartuşu Nasıl Çalışır?

Mürekkep kartuşu ile çalışan yazıcıya yazdırma komutu verildikten sonra kartuş ağzında bulunan küçük deliklerden ısınan mürekkep püskürtülür. Bu delikler gözle görülemeyecek kadar küçük boyuttadır. Püskürtülen mürekkep ile kağıt üzerinde istenen görüntü elde edilir.Kağıt ve kartuş beraber hareket eder ve oluşan görüntü ile beraber yazdırma tamamlanır. Mürekkep kartuşlu yazıcılarda yapılan yazdırma işleminde mürekkep çok hızlı kurur ve bu nedenle kağıt yazıcıdan çıktıktan sonra birkaç saniye içerisinde kullanılmaya başlanabilir.

mürekkep kartuşu nedir

Mürekkep Kartuşunun Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Mürekkep kartuşlu yazıcılarda mürekkep kartuşunun ne kadar kaldığını görüntülemek mümkündür. Mürekkep kartuşunun seviyesi eğer çok fazla düşerse, Düşük Mürekkep Hatırlatıcı ekranı görülür. Kartuşun durumu istenen zaman yazıcının bağlandığı bilgisayar üzerinden kontrol edilebilir. Yazıcının üreticisine ve modeline göre mürekkep kartuş durumunun nasıl kontrol edileceği değişiklik gösterse de yazıcı izleme penceresi açılarak kartuşların durumu öğrenilebilir. Ancak yazıcı üreticileri orijinal olmayan, yazıcı modeli ile uyumluluğu bulunmayan kartuşların görüntülenmesine imkan sağlamazlar.

Mürekkep Kartuşunun Lazer Tonerden Farkları Nelerdir?

Toner ve mürekkep kartuş ayrımı yapmak için bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Mürekkep kartuşlarda sıvı ve ısıya karşı duyarlı bir madde vardır. Lazer tonerler ise mıknatıs özelliği taşır ve pudra kıvamındadır.
  • Lazer tonerlerin sistemleri fotokopi makinelerinin sistemleri ile aynıdır. Mürekkep kartuşunun kullanıldığı yazıcılarda ise yatay biçimde hareket eden bir mekanizma vardır.
  • Lazer tonerde mürekkep kartuşundan farklı olarak görüntü tamburu dairesel hareket ile baskı işlemini gerçekleştirir.
  • Lazer tonerler hem renkli hem de sadece siyah beyaz baskı yapabilirken mürekkep kartuşlu yazıcıların tamamı renkli baskı özelliğine sahiptir.
  • Yazıcı kartuşu bittiğinde, doldurulabilmesi mümkündür. Lazer tonerde toz mürekkep ile doldurma işlemi yapılırken mürekkep kartuşta mürekkep ilavesi yapılır. Mürekkep kartuş dolumu yapılırken mürekkebin püskürtme ağzına tam nüfuz edeceği şekilde doldurulmasına özen gösterilmelidir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcı nasıl çalışır ve daha pek çok konu için hemen şimdi Yazıcı Karşılaştır’ı ziyaret edebilirsiniz!

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku