Teknoloji Blogu

NASA Mars’ta Görev Yapacak Aracın Sürüş Testini Başarıyla Tamamladı

0

Rover adı verilen keşif aracının, Mars’ta ilk sürüş testini gerçekleştirdiği bilgisi paylaşıldı.

 

NASA Kızıl Gezegen de ne arıyor?

Nasa bütün sistemlerin tam bir şekilde çalıştığını belirterek 10 saat süren ilk testini başarıyla tamamlamıştır. Rover’a verilen isim Mars 2020‘dir. 2011 yılında fırlatılan Curiosity 2012 yılın da kızıl gezegen iniş sağlamıştı. Bu zamana kadar keşif yapan araç artık tek başına olmayacak. 2020 temmuz ayın da fırlatılması beklenen Mars 2020, mart ayı 2021 yılın da kızıl gezegendeki kratere inmesi bekleniyor. Rover çok fazla özellik, kamera ve dijital donanımları üzerinde bulunduruyor. Bu sayede Mars’ta yaşam arayacak ve iklim şekillerini araştıracak.

Curiosity bu zamana kadar Mars’ta ne yaptı?

NASA verilerine göre yaklaşık 5 -6 yıldır kızıl gezegende görev yapan Curiosity, bu zamana kadar kızıl gezegende önemli veriler elde etmiştir. Bu zamana kadar bulduğu verileri Journal of Geophysical Research’te makale şeklinde yayınlamışlardır. Mars’ta da aynı dünya da olduğu gibi kış ve yaz ayları yaşanıyor. Çok fazla oksijen dalgalanması yaşanan Mars’ta halen bilim insanları bunun ne olduğunu çözümleyemiyor.

blank

Mars 2020 ( Rover ) Curiosity aracından üstün mü ?

Mantıklı düşündüğümüz zaman zaten 6-7 yıl önce gönderilen araç ile aynı teknolojiye sahip olmasını bekleyemeyiz. Gün geçtikçe her alanda teknoloji hızla ilerlemektedir. Dolayısı ile Mars 2020 aracı da Curiosity’e oranle çok fazla gelişmiş özelliklere sahiptir. Önceki araca göre daha fazla kameraya ve daha fazla navigasyona sahip olan araç, aynı zaman da daha uzun ve daha ağırdır. Bunun sebebi ise daha büyük kaya parçalarını toz haline getirip incelemek içindir. Ayrıca Mars 2020’de 2 adet mikrofon bulunuyor. Artık oradaki ses dalgalarını da analiz edebilecekler.

[ilgiliicerik icerik_id=”16700″]

 

Mars’ta su var mı?

Spirit ve Opportunity araçlarını 2004 yılın da uzaya fırlatan NASA, bir zamanlar o gezegen de su kaynağı olduğunu tespit etmişti. Çok fazla detaylı bilgiye ulaşamadıkları için 2011 yılın da Curiosity aracını fırlatarak daha fazla veri elde etmeye başladı. Sanıyoruz ki halen yeterli delil ve analiz toplayamadılar ya da dünya insanına açıklanmıyor. En son olarak Mars 2020 aracını fırlatacaklar.

 

Genellikle filmler de görürüz ederiz ama gerçekte de ciddi bir şey bulunduğunu var sayarsak bunu insanlara aktarırlar mı merak konusudur. Eğer aktarılacak şey bir kaos yaratacak veya ona etken edecek ise bilgilendirmemeyi tercih edebilirler.

Bir önceki yazımız olan Oyun Bilgisayarında Olması Gereken Programlar başlıklı makalemizde Cheat Engine, DAEMON Tools Lite ve Game Booster hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et