Teknoloji Blogu

Prodüksiyon Hizmetleri Nelerdir?

Prodüksiyon hizmetleri, genel olarak üç kategoride in Prodüksiyon hizmetleri, genel olarak üç kategoride incelenen yapım süreçleridir.  celenen yapım süreçleridir. Bunlardan en sık karşılaştığımız ve en çok kullanılan hizmet film prodüksiyon hizmetidir. Daha sonra ise akla müzik prodüksiyon ve video prodüksiyon hizmetleri gelmektedir.

Film prodüksiyon ve video prodüksiyon hizmetleri birbirine benzer hizmetler için aynı anlamda kullanılabilen isimlerdir, lakin müzik prodüksiyon hizmeti tamamen farklı bir sanat alanını olan müzik eserleri içim yapılan üretimler adına kullanılan bir tabirdir.

Film Prodüksiyon Nedir?

Film prodüksiyon kavramı genel olarak uzun metraj film çekimi gerçekleştirmek amacıyla kullanılmaktadır.  Uzun metraj film çekimi 60 dakikadan daha uzun film çekimleri için verilen profesyonel bir isimdir.

Film prodüksiyon uzun metraj film çekimi dışında;

  • Belgesel Film Prodüksiyon
  • Kısa Metraj Film Prodüksiyon 
  • Orta Metraj Film Prodüksiyon gibi alt dallara da ayrılmaktadır.

Film prodüksiyon, herhangi bir filmin ön hazırlık, yapım ve yapım sonrası aşamalarının hepsini içine alan profesyonel yapım sürecidir. Filmin ön hazırlık sürecinde teknik ekip belirlenir ve senaryo oluşturulurken, yapım sürecinde film çekimi gerçekleştirilmektedir. Yapım sonrası alanda ise filmin color grading- color correction, ses miksajı ve montajı gibi işlemleri tamamlanmaktadır.

Video Prodüksiyon Nedir? 


Video prodüksiyon, film için de değil de video üretim süreçleri için kullanılan yapım sürecin ismidir.  Video prodüksiyon aşaması klip çekimi, reklam filmi ya da tanıtım filmi çekimi gibi faaliyetlerin tamamlanma aşamalarının hepsini içine almaktadır.

Video Prodüksiyon Faaliyetleri;

  • Klip Çekimi
  • Reklam Filmi Çekimi
  • Tanıtım Filmi Çekimi
  • Viral Film Çekimi
  • Kurumsal Tanıtım Filmi Çekimi
  • Tanıtım Videosu
  • Animasyon Tanıtım Filmi

gibi reklam ve pazarlama faaliyetlerin hepsine verilen isimdir.

Müzik Prodüksiyon Nedir?

Müzik prodüksiyon, bir müzik eserinin beste, aranje, mix, final mix ve mastering aşamalarının hepsini kucaklayan yapım sürecidir. Müzik prodüksiyon aşaması tamamlandığında genellikle video prodüksiyon süreci içindeki klip çekimi çalışmasına geçilmektedir.

Meyfilm Film ve Müzik Prodüksiyon firması olarak biz film prodüksiyon, video prodüksiyon ve müzik prodüksiyon aşamalarınızda her zaman yanınızdayız. Meyfilm sitemizden tüm projelerimize bakabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku