Ses Efektleriyle Parlayan Bir Ustalık Eseri: Dark Echo - Teknofeed.COM

Ses Efektleriyle Parlayan Bir Ustalık Eseri: Dark Echo

 Ses Efektleriyle Parlayan Bir Ustalık Eseri: Dark Echo
Okunuyor Ses Efektleriyle Parlayan Bir Ustalık Eseri: Dark Echo

Zifiri karanlık ve kendi adımlarınızla baş başa kaldığınız bir oda. Yoksa odalar mı desek?
Dark Echo, bizleri yalnızca adımlarımızla ve yankı yapan sesleri takip ederek çıkışa ulaşabileceğimiz bir dünyaya davet ediyor.

dark-echo-1

RAC7 Games‘in geliştirdiği Dark Echo, bizleri kapkaranlık odalarda bir başımıza bırakıyor. Oyun Unity Engine ile geliştirilmiş ve bizlere fazlasıyla sade grafikler vaat ediyor. Fakat parladığı nokta inanın ki görüntüleri değil. Ayrıca hatırlatmam gereken bir unsur var ki, oyundan tam verim alabilmek için kesinlikle kulaklık takarak oynamalısınız.
Dark Echo’ya giriş yaptığımız anda, oldukça karanlık bir ekran bizleri karşılıyor ve yalnızca adımlarımızı görebildiğimiz kuş bakışı bir kamera açısıyla oyuna dahil oluyoruz. Her bir adımımız bulunduğumuz koridorda/odada yankı yapıyor ve bu yankıları çizgisel olarak görebilme yeteneğine sahibiz. Adımlarımızla ortaya çıkan ses dalgaları duvarlara çarptıkça, bizim de gitmemiz gereken istikamet ortaya çıkıyor. Çıkış kapısına da bu yöntemle ulaşmaya çalışıyoruz.

dark-echo-2

Oyun içerisinde çıkışa ulaşmamıza engel olan düşmanlar da mevcut. Kimi zaman uzun koridorlarda tek başımıza ilerlerken, bazen de peşimize bizi öldürmek isteyen “çizgisel yaratıklar” takılıyor ve asıl mücadele de oyunun bu kısmında başlıyor. Kesinlikle alkışlanmayı hak eden ses efektleriyle (sinek vızıltısından tutun, ıslak bir yerde yürürken çıkan sese kadar ses efektleri mevcut.) heyecanı en üst seviyeye kadar tırmandırmayı başaran oyunda inanın ben gerim gerim gerildim.
Her bir koridorda çıkan farklı ses efektleri; arkamızdan koşan yaratıklardan kaçmaya çalışmak ve çıkışın nerde olduğunu sadece çizgisel görsellerle kestirebilecek olmamız muhteşem harmanlanmış ve ortaya gördüğünüz gibi mükemmel bir korku oyunu çıkmış.

Dark Echo’nun ilerleyen bölümlerinde çeşitli bulmacalarla da karşılaşıyoruz ve bu bulmacaları çözmek, arkamızdan onca düşman kovalarken inanılmaz zorlaşıyor. Özellikle her adımımızın bulunduğumuz dünyanın şeklini bize gösterdiği gibi düşmanları da yanımıza çekmesi gerilimi hat safhaya başarıyla taşıyor. Karanlık bir ortamda ve kulaklıklarla oynadığımız zaman kesinlikle oyundan tam verim alabilmemiz mümkün.

dark-echo-3

Dark Echo, mükemmel ses efektleri ve konusuyla benden tam not almayı başardı. Tamı tamına 80 farklı bölüme sahip ve AppStore‘da bu haftanın uygulaması olarak mağazada. Google PlayStore‘da ise 3,99 Turkish lira symbol 8x10px.png fiyatıyla bizlerle. Mobil cihazınızda mutlaka bulunmalı!

Çeşitli mobil inceleme sitelerinden aldığı notları da sizlerle paylaşmamda yarar görüyorum:

“Dark Echo başarılı, benzersiz ve inanılmaz derecede gerilime sahip bir başyapıt.”
5/5 – TouchArcade

“AppStore’daki korku oyunlarından en yaratıcı ve başarılılarından biri diyebiliriz.”
4.5/5 – 148Apps

“Minimalist tasarımlı bir ustalık eseri. Bu deneyimi kesinlikle kulaklıkla, karanlıkta ve yalnız yaşayın.”
Indie Game Enthusiast

appstore-indir

android-indir

 

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın