arama

Skype’a gerçek zamanlı çeviri desteği geldi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emir Topaloğlu

Dünya devi Microsoft, görüntülü ve sesli görüşme yapılabilen Skype‘ın bilgisayar sürümüne bir çevirmen özelliği ekledi. Bu yeni Skype Çevirmen özelliği sadece Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 kullanıcıları için geçerli. Mobil cihazlarda veya Mac OS işletim sistemlerinde bulunmuyor. Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Mandarin ve İspanyolca dilleri dahil olmak üzere 6 ses dili desteklenecek. Skype ile bir dil öğrenmeden bu dilleri bir başkasıyla konuşabileceksiniz.

Microsoft firması, önümüzdeki birkaç hafta içinde Windows için Skype uygulamasına yeni bir güncelleme getirecek. Bu güncellemede yeni bir çevirmen gelecek. Konuşarak dilinizi çevirmek istiyorsanız bu özellik şuanlık biraz kısıtlı. Sadece 6 dili destekleyen Skype, anlık ileti çevirmek isteyenlere toplamda 50 dil çevirisini destekliyor.

Microsoft Skype ekibi: “Dil engellerini yıkmak için böyle bir yola başvurduk. Skype’da böyle bir özellik uzun süredir rüya olmuştu. Microsoft genelinde araştırmacılar, mühendisler ve diğer çalışanlar bu rüyayı gerçeğe dönüştürmek için ellerinden gelen herşeyi yaptılar. Sonunda ise bu teknolojiyi Skype’a getirdik.” açıklamalarında bulundu.

Skype Çevirmen özelliğinde küçük küçük sorunlar bulunmakta. Ancak Aralık ayında gelecek olan güncelleme ile bu sorunlarında ortadan kalkacağı söyleniyor. Sorunlar olsa da anlamadığınız bir dili konuşmak için yeterince iyi çalışıyor.

Microsoft, Windows masaüstü Skype uygulamasını kullanan herkese Skype Çevirmen özelliğini sunuyor. Ancak Mac, iOS ve Android cihazlar için bu özellik henüz yok. Ancak bu platformlara da Microsoft şirketinin Skype Çevirmen özelliğini getirmesi bekleniyor.