Teknoloji Blogu

Sunucu mu, Reseller Hosting mi?

Birden fazla web sitesi barındırmak için hizmet arayışında ki en çok sorulan sorulardan biri olan sunucu(Server) mu, reseller mi sorusuna cevap aranıyor. Bu soruyu yanıtlamak için aslında öncelikle olarak web sitelerinin kaynağını öğrenmek daha doğru olacaktır. Hangi web siteniz ne kadarlık bir RAM tüketimi yapıyor veya ne kadarlık bir disk harcıyor bilmek gereklidir.

Kaynakların uygun olduğu hizmeti satın almak hem maliyet açısından, hem de kullanış açısından daha kolay olacaktır. Düşük kaynaklı 20 adet web siteniz var ise, sunucu hizmetine para harcamanıza gerek kalmaz. Reseller paketinde düşük kaynaklı sitelerinizi barındırarak kullanım sağlayabilirsiniz. Peki, sizler için hangi paket uygun? Soruyu cevaplamak için 3 başlıkta inceleyeceğiz. Haydi başlayalım.

Web sitelerimin kaynağını nasıl öğreneceğim?

Sitelerinizi bir hosting firmasında barındırıyorsanız ve bu siteler aktif ise panel üzerinden bunları öğrenebilirsiniz. cPanel veya Plesk olmak üzere panele giriş yapıldığında sağ tarafta ilgili kaynak istatistikleri görünmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken 4 adet kaynak vardır. Bunlar RAM, CPU, DİSK ve BANDWİDTH ( bant genişliği )  kaynaklarıdır. Eğer kaynakları panelinizden görüntüleyemediyseniz, bilişim firmanıza ulaşarak bu bilgileri talep edebilirsiniz.

Sunucu mu, reseller mi sorusuna ancak bu kullanılan kaynak bilgilerini öğrendikten sonra sizler karar vereceksiniz. Yüksek bir kaynak kullanımı var ise sunucu, düşük kaynaklara sahip siteler var ise reseller paketlerini tercih edebilirsiniz. Konuyu biraz daha açıp aklınızda ki sorulara 2 başlık altında cevap bulalım. Tercihi sizler yapın.

Web sitelerim için sunucu hizmeti düşünüyorum, almalı mıyım?

dedicated server
dedicated server

Sunucular, kaynakları yüksek web sitelerini sorun çıkarmadan kullanabileceğiniz hizmetlerden biridir. Birden fazla web sitesini tek bir sunucu üzerinde bayi hizmeti gibi kullanmanız mümkündür. Kaynak kullanımı eğer çok yüksek yapılıyorsa örnek olarak günlük 20.000 bin ziyaretçiye sahip bir web siteniz var ise dedicated server hizmetlerini tercih etmeniz gerekir. Özellikle sistem yapısı da bu noktada önemli bir noktadır. E-ticaret sistemine sahip bir web siteniz çok yüksek ziyaretçi kapasitesine ulaştığında dedicated server kurtarıcı etken olabiliyor.

Bu hizmetler önemlidir ki, web sitelerinizde yavaşlık sorunu yaşamak istemiyorsanız sunucu hizmetlerinde barındırmanız önemlidir. WHM paneline sahip bir VDS veya VPS sunucu hizmetinde kaynakları sonuna kadar kullanarak sorunsuz bir şekilde sitelerinizi barındırmanız mümkündür. Tabi aralarında yoğun işleme sahip ve ziyaretçisi bol bir e-ticaret sitesi var ise dedicated sunucu hizmetleri yeterli olacaktır. Eğer siteleriniz yoğun kaynaklara sahip ise sunucu hizmetini tercih etmelisiniz. Düşük kaynaklı siteler için sunucu hizmetleri fazla maliyetli olabilir ve bütçenizi zorlayabilir. Bu tür durumlarda Reseller hosting hizmetlerini seçmelisiniz.

Düşük kaynaklı sitelere sahibim, Reseller hosting mi almalıyım?

reseller hosting
reseller hosting

Yüksek kaynaklı siteler için sunucu tercihi yapmanın en doğru bir tercih olduğunu üst başlıkta anlatmıştık. Düşük kaynaklı siteler için yüksek maliyete sahip hizmetler yerine reseller hosting gibi daha uygun ve bütçeye zorluk çıkarmayacak bir paket almak daha doğrudur. Burada dikkat etmeniz gereken sitelerin yavaşlık sorunu yaşamamasıdır. Tabi bu yavaşlık sadece reseller hosting paketine bağlı olmayabilir. Hizmetten kaynaklanmayan yavaşlıklar, yazılıma bağlı olabilir. Bu durumda optimizasyon önemli bir unsurdur.

# Yazılım optimizasyonuna dikkat edin

Kullandığınız yazılımın tam optimizasyonlu olması önemlidir. CSS kodları, JS kodları ve görsellerin boyutlarını düşürmelisiniz. Bu boyutlar web sitesini ziyaret eden her kullanıcı tarafından gizli bir download yaptığı için interneti yavaş kullanıcılarda siteniz yavaş açılabilir. Bundan dolayı daha iyi bir performans için kesinlikle yazılım optimizasyonuna dikkat etmeniz önemlidir.

Reseller hosting paketini satın almadan önce incelediğiniz firmanın kurumsal kimliğini ve donanımsal alt yapısını incelemeyi unutmayın. Güncel son teknoloji ile donatılmış bir sunucu hizmetinin sitelere sunduğu performans oranı daha yüksektir. Bundan dolayı tercih edeceğiniz hizmetleri satın almadan önce kesinlikle alt yapı gücünü araştırmalı ve donanımsal olarak kalitesine göz atmalısınız.

Reseller hosting satın almalıyım sorusuna yanıtımız ise, düşük kaynaklı web siteleriniz için satın alabilirsiniz.

https://www.turhost.com/hosting/bayi-hosting/

Firma Önerisi

Web sitelerinizi barındırabileceğiniz firmalar hakkında araştırmalar yapıyorsanız sizlere yardımcı olmak için firma önerisini de eksik tutmayalım. Bayi veya sunucu hizmetleri için sizlere Turhost Hosting firmasını önerebiliriz. Sağladıkları üstün hizmet ile prestije sahip Turhost, 2004 yılından beri tecrübeli bir şekilde sektörde lider konumuna ilerlemektedir.

Güçlü alt yapısı ile birlikte son teknolojiye sahip donanımlarla müşterilerine en yüksek performansı ve kaliteyi sunmak için çalışmalarını sürdürmekteler. Her yıl büyük yatırımlar yapan Turhost, sundukları tüm hizmetlerde müşterilerine en iyi performansı sunmak için Türkiye’de bulunmayan ürünleri alt yapısına dahil etmekteler. Web siteleriniz için eğer kurumsal ve tecrübeli bir ekibe sahip bir firma arıyorsanız, Turhost firmasını tercih edebilirsiniz.

Turhost firmasının paketlerini https://www.turhost.com/sayfasından inceleyebilirsiniz.

turhost.com
turhost.com
Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku