Teknoloji Blogu

The Handmaid’s Tale Nasıl Dizidir ? Sadece BluTV’de

Damızlık Kızın Öyküsü olarak adlandırılan ve yayınlanan Margaret Atwood’un 1985 yılı yapımı gerilim türündeki romanının Amerikan dizisine uyarlanmasıdır. 69, Emmy Ödülleri’ne damga vurmuş The Handmaid’s Tale dizisi kadınların tüm haklarının elinden alındığı; çocuk doğurmak, ev işleriyle ilgilenmek ve hizmetçi olarak yaşam sürdürdükleri konusuyla oldukça ilgi çekmekte.

Doğurganlık potansiyeli yüksek kadınlara verilen Handmaid filmin ismi olarak karşımıza çıkar. Yenidünya düzeninin egemen olduğu tek tip kıyafetlerin, depresif ve fütüristik anlayışın ele alındığı bir film. Kadınların devlet mülkü olarak görüldüğü feministlik yapının ön planda tutulduğu ütopik dünya düzeninde kadınlara verilen rollerin diziye aktarıldığı bir romandır. Erkek egomanyası altındaki kadınların yaşadığı zorluklar ve inanılmaz kötü yaşam konusuyla diğer dizilerden farklı olmayı başarmıştır. Dindar yönetim anlayışına sahip erkeklerin kadınlar üzerinde yaptıkları baskılar ve şiddetler dizinin temel konusu olmuştur.

[ilgiliicerik icerik_id=”15147″]

Kadınların Tek Bir Görevi Vardır; Doğurmak

Distopik konusuyla dizi seyircisine karanlık hikayelerden bahseder. Amerikan rejiminin değiştiği distopik yaşam belirtilerin var olduğu bu düzende bu düzene karşı ayakta durmaya çalışan kadınların bir kısmı ülkenin yüksek rütbeli kumandalarına hizmetçilik yapar. Kadınlardan istenen tek şey yüksek rütbeli kumandanlarla birlikte olup çok sayıda çocuk doğurmalarıdır. Son yıllarda neredeyse doğum oranları düşmekte ve bu durum hamile kalmanın iyice zorlaşmasına neden olmaktadır. Doğurganlık oranı düşen Amerika Birleşik Devletleri için yapılacak en önemli adım kadınları eğiterek onları hem hizmetçi olarak hem de doğum yapan birer makine haline gelmelerini sağlamaktır.


Offred’in Hikâyesi

Hizmetçi bir kadın olan Offred etrafında şekillenen film yaşanan zorlukları seyirciye aktarır. Offred sıradan ve mutlu bir yaşama sahiptir. Kocası ve kızıyla mutlu bir yaşama sahip olan Offred değişen rejimde ismi dahi her şeyiyle değişime uğramıştır. İzin bile almadan sokağa çıkması artık mümkün değildir. Karakterini Elisabeth Moss canlandırmakta, Üniversite eğitimi alsa da yaşam onu başka bir tarafa itmiştir. Mutlu ve mesut günleri geride kalmış, tek amacı komutan Waterford için çocuk getirmek ve onunla ilişkiye girmek olmuştur. Kocası ve ailesi darmadağın olan Offred bu zorlu durum karşısında olan biteni anlamaya çalışır.

Fred Waterford’un Offred İle İlişkisi

Offred’in evinde kaldığı ona hizmet ettiği ve onun için çocuk doğurmakla sorumlu olduğu dizinin önemli karakteridir. Ayın belirli günlerinde karısı ile beraberken Offred ile cinsel ilişkiye girmektedir. Offred’e olan düşkünlüğü ile bilinir. Dizide Joseph Fiennes’in başarılı oyunculuğu ekranlara taşınıyor. Kumandan Waterford’un eşi olan Serena soğuk ve sert bir kadındır. Offred için taşıdığı nefret duygusu ona bu yapıyı kazandırmıştır. Karakteri Yvonne Strahovski canlandırmaktadır.

The Handmaid’s Tale Tanıtım Videosu

Offred kendi başına sokağa çıkamaz ve her yere partneri Ofglen ile gitmek zorundadır. Alışverişte dahi Ofglen yanında olmalıdır. Bu rolde Alexis Bledel ön planda. Offred’in gerçekten can sıkıcı sahneleri ile karşı karşıya gelmekteyiz. Peki Offred’in yanındaki tek gözlü kadın kim ? diye soracak olursanız işte cevabı; Dik başlı, sözünü sakınmayan ve sırf bu yüzden işkenceye maruz kalmış ve bu nedenle sağ gözünü kaybetmiş kadındır. Offred ile aynı yerde eğitim almıştır. Karaktere Madeline Brewer hayat verir.

Mavi Gözlü Eğitmen

Hizmetçilerin kumandanların evlerine gönderilmeden önce eğitimlerinden sorumludur. Oldukça acımasız ve Lydia Teyze olarak bilinen bu karakter Ann Dowd tarafından hayata geçirilir.

Üniversiteden Hizmetçiliğe Uzanan Öykü

Moria olarak bilinen kadın aslında Offred’in üniversitedeki en yakın arkadaşıdır. Offred ile Moria hizmetçilik eğitimi aldıkları sırada bir araya gelmişlerdir. Aynı yerde hizmetçilik yapmaktadırlar.

Eski Bir Anı

Offred’in hizmetçi olmadan önceki hayatında eşi olduğunu görmekteyiz ancak Luke sadece mazide bir anı olarak kalmıştır. Karakter O-T Fagbenle ile canladırılıyor.

Sonuç olarak tüm dünyada beğeni almış bu çarpıcı diziyi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz toplam 2 sezondan oluşan The Handmaid’s Tale şuan için Türkçe altyazılı seçeneği ile sadece BluTV’de yer almakta, sizde 12 TL gibi bir rakama BluTV üzerinden harika görüntü kalitesi ile izleyebilirsiniz. İMDB platformu üzerinden toplamda 80.383 kişinin oylaması ile 8.6 puan ortalamasına sahip olan The Handmaid’s Tale bir solukta bitirme garantisi verebiliriz 🙂 İyi seyirler.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku