Tomb Raider - İlk Bakış - Teknofeed.COM

Tomb Raider – İlk Bakış

 Tomb Raider – İlk Bakış
Okunuyor Tomb Raider – İlk Bakış

Çok uzun yıllar önce, Lara Croft ile karşılaştığımızda beklentilerimiz çok fazlaydı. O dönemin teknolojisinde Lara’nın güzelliğini yeterince görememiştik. Arkeolog olarak karşımıza çıkmıştı ve oyun ilerledikçe onun hakkında bir çok şey öğrenmiştik. Zekası ile, cesareti ile, ustalığı ile tüm oyuncuların gönlünde taht kurmuştu. Peki geçmişini hiç düşünen olmuş muydu? Nasıl arkeolog iken, hazinelerin peşine düşen biri olmuştu? Bu merakımızı, son dönemde beğenimize sunacağı Tomb Raider oyunu ile Crystal Dynamics giderecek.

tomb-raider-2013

Bu oyun ile birlikte güzelliği ve yetenekleri daha da gün yüzüne çıkacak olan Lara ilk duyurulduğu zamanlarda, bu şekilde karşımıza çıkacağını beklemiyorduk. Kurumuş kandan kaskatı olmuş saçları, yüzündeki çamur ve vücudunun kanayan çeşitli yerleri merakımızı daha da arttırmaya yetmişti.

Oyunun hikayesi, Lara’nın içinde olduğu geminin denize açılması ile başlamış oluyor. Gemi klişeleşmiş bir kaza ile paramparça oluyor ve kahramanımız bu kazadan kurtulup kendini büyük bir adada buluyor. Bu korkunç kazanın üstüne, adada yaşayanların tekin tipler olmadığını öğrenen Lara, adeta ilk zamanlardaki Lara’ya dönüşerek cesaretini ortaya koyuyor. Ada “sakinleri” ile mücadelesi ve gemi kazasından arta kalan ve işine yarayacak malzemeleri araştırması bu cesaretin en büyük kanıtı. Mücadele içerisinde karşısına bulmacalar da çıkacak olan kahramanımız, elinde yayı ve sırtında oku ile maceradan maceraya koşacak. Hikayede bir çok ilginç içeriğin de mevcut olduğu yapımcı ekip tarafından bizler
e sunuldu. Lara’nın eski maceralarına göndermeler yapacak olan oyunda, bir çok kırılma noktası olacak ve heyecanımızı ikiye katlayacak.

Oyun hakkındaki haberler ise, Lara’nın denizden uzak duracağı yönünde. Diğer kötü haber ise, sağlık sisteminden geliyor. Oyunda “regeneration”, yani kendi kendini yenileyen sağlık sistemi mevcut. İyi bir haber gibi görünse de, hayatta kalmaya çalıştığımız bir oyunda sıkıntı yaratmaya oldukça müsait bir sistem.

tomb-raider-2013_1

İyi haberler de var tabii ki. Oyunda Co-Op ve multiplayer modları da mevcut olacak. Serinin bu oyununda bir ilk yaşanacak (Lara Croft and the Guardian of Light hariç.) ve Co-Op’un yanında farklı şekilde multiplayer modları da bulunacak. Bu modda Lara Croft ve Conrad Roth maceranın içerisinde olacaklar.

tomb-raider-2013_2

Multiplayer modlarına göz gezdirdiğimizde üç adet mod görüyoruz. Bunlardan birincisi klasikleşmiş bir mod olarak Team Deatmatch. Bu modda iki taraf var. Bu taraflar ada sakinleri ve gemi kazasından kurtulanlar. Bu iki grup oyun sırasında birbiri ile mücadele halinde oluyorlar. İkinci mod ise Rescue. Bu modda gemi kazasından kurtulan kişiler adanın belli bölgelerinde bulunan sağlık paketlerini toplayıp belli bir noktaya bırakmaya çalışacaklar. Bu mod anlatıldığı kadar kolay olmayacak çünkü ada sakinleri bu konuda size engel olmaya çalışacaklar. Üçüncü ve son mod ise Cry For Help. Bu mod adadaki belirli bölge ve kişileri keşfedip onlara yardım etmeye dayalı olacak. Ek olarak her modda adanın belirli bölgelerinde bubi tuzakları mevcut ve bunlara karşı her an tetikte olmamız gerekiyor.

Modları ve senaryosunda bir problem ve eksik gözükmeyen Tomb Raider, oyuncular tarafından çok sevilip benimsenileceğe benziyor. Lara’nın bu macerasını merakla bekliyoruz…

  • Çıkış Tarihi: 5 Mart 2013
  • Platform: PC, Xbox 360, PS3

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın