Wizardry Online - İnceleme - Teknofeed.COM

Wizardry Online – İnceleme

 Wizardry Online – İnceleme
Okunuyor Wizardry Online – İnceleme

Sony Online Entertaintment son zamanlarda oldukça başarılı işlere imza atıyor. Son olarak dağıtımını yaptığı PlanetSide2 bunun en büyük örneği. Bunca başarılı dağıtımdan sonra SOE, hardcore oyuncu kitlesine sağlam bir oyun sunmayı hedefledi ve bu hamlesini Wizardry Online ile gerçekleştirdi. Oyunun ismi tanıdık gelmiş olabilir, çünkü Wizardry Online 80’lerde piyasada olan Wizardry’nin günümüze uyarlanmış online versiyonu olarak karşımıza çıktı. Yapımını Gamepot‘un üstlendiği oyun; içeriğindeki karanlık ve kasvetli ortamı, zorluğu ile ön planda.

wizardry-online-3

Oyun bize başlamadan önce beş farklı ırk ve dört farklı sınıf sunuyor. Bunları mutlaka diğer oyunlarda da görmüşsünüzdür çünkü oyunda klasikleşmiş ırk&sınıflar kullanılmış. İnsan ırkı, tüm statları dengeli bir şekilde dağıtılmış bir ırk. Cüceler sert görünüşleri ile tam bir savaşçı olduklarını gösteriyorlar. Çok yüksek hasar verip, oyunda tank görevi görüyorlar. Elfler ise tahmin edeceğiniz üzere büyü alanında uzmanlar. Porkuf ırkı, çok şirin görünümde ve Thief alanında uzman. Son ırk ise Gnome. Bu ırk da Fighter ve Priest görevi görüyor.

Wizardy Online’a giriş yapınca kendimizi küçük ve kasvetli bir kasabada buluyoruz. Oyundaki temel amaç kasabayı işgal etmiş yaratıkları temizlemek olsa da, karşılaştığımız NPC’ler oyunun başında bize “ayak işlerini” yaptırıyorlar. Çoğu MMORPG’de rastladığımız gibi, görevleri yaptıkça bize yaratık kesmemizi gerektiren görevler de vermeye başlıyorlar. Bu görevleri yapacağımız mekânlar da yaratıklarla dolu halde bizleri bekliyor.

wizardry-online-1

WO, Non Target savaş sistemini kullanıyor. (Non Target; düşmanımızı hedef alarak ona saldırı yapmamız ve ondan gelecek darbelerden doğru zamanda kaçmamız, engellememiz gereken savaş sistemi.) Bize gelen saldırılardan geriye hamle yaparak veya kalkanımızı kullanarak sıyrılabiliyoruz. Tabii ki bizim yapabildiğimiz bu hamleleri düşmanlarımız da gerçekleştirebiliyor. Bu yüzden önümüze gelen düşmana direkt var gücümüzle saldırmamız pek doğru olmuyor. Böyle bir şey yaptığınızda muhtemelen ölüyorsunuz ki, bu ölüm gerçekten ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Oyunda öldüğünüzde tüm emekleriniz bir anda çöpe gidebiliyor. Öldüğümüz an, ruhumuzu kontrol ediyoruz ve respawn noktasına ulaşmaya çalışıyoruz. O noktada da bir terazi bulunuyor ve üzerindeki işaretler ve sayılar bizim yeniden canlanabilme ihtimalimizi gösteriyor. İhtimallere kalmamak ve emeklerimizin boşa gitmesini önlemek için, görevlerde büyük bir takım çalışmasına ihtiyaç duyuyorsunuz. Ek olarak oyundaki bazı sınıflar başka bir sınıfa da yatkın durumda olduğu için, gelecek levellerde başka bir sınıfa da geçebilme imkânına sahipsiniz.

wizardry-online-2

Wizardry Online; grafik, atmosfer bakımından 80’lerdeki Wizardry oyununa fazlasıyla benziyor. Aynı Wizardry’daki gibi bu oyunda da, etrafta fazlasıyla tuzak mevcut. Hiç beklemediğiniz bir anda karakterinizin üstüne kayalar yağabiliyor, beklenmedik yerlerden gelen yaratık saldırılarına maruz kalabiliyorsunuz. Grafikler çok gelişmiş olmasa da, oyun hardcore kitleye hazırlandığı için bu durum pek fazla sorun çıkaracağa benzemiyor. Zor oyunları seviyorsanız, bu deneyimi mutlaka yaşamalısınız…

  • WEB: goo.gl/ssgmU
  • Platform: PC
  • “Wizardry Online” DEĞERLENDİRME
  • +Artıları: Hardcore oyun yapısı, oyundaki kasvetli ve karanlık atmosfer, bağımlılık yapan oyun yapısı
  • -Eksileri: Belli bir kitleye hitap etmesi, görevler bir süre sonra monotonlaşıyor

8,1

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın