arama

Yandex Neredeyse Satılıyordu!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Anıl Güzel

Dev arama motoru Yandex, bir çalışanı yüzünden neredeyse satılıyordu. Yandex’in bu denli riske girmesi ve yazılımsal kodlarının çalınması daha doğrusu bir yerlerde satılığa çıkarılması Yandex’in başına neler getirmiş, gelin hep beraber sizlerle görelim. İşte sizlere özel haberimiz: ”Yandex Neredeyse Satılıyordu!”
Yandex biliyorsunuz ki Rusya tarafından yönetiliyor ve bizim ülkemizde büyük bir öneme sahip.

yandex-neredeyse-satiliyordu

Diğer bir yandan bu satış konusuysa şu şekilde; ”Yandex’in eski bir çalışanı Yandex’in özel kodlarına ve yazılımsal kodlarına ulaşmayı başarıyor yani Yandex’i tamamen ele geçiriyor daha sonra bu kodların hepsini dark net üzerinden satılığa çıkarıyor.” Evet, olay bu şekilde fakat Yandex’in çalışanı öyle bir hataya düşüyor ki paçayı ele veriyor. Dark net üzerinden satılığa çıkaran çalışan bir hataya düşüyor ve bu kodları teknoloji mağazasında çalışan bir görevliye satmaya kalkışıyor fakat olayın rengi burada değişip bu mağaza çalışanı Yandex çalışanını ele veriyor ve Yandex’in çalışanı mahkemeye çıkarılıyor fakat şuanda halen kodlar onun elinde, alınmış değil.

Yandex’in bu derece riske girmesi ve kodlarının çalınması Yandex’in başına oldukça büyük bir bela açtı çünkü halen kodların bir çoğu çalışanının elinde bulunuyor ve satmak istediği zaman satabilir fakat bunu legal yollarla yapamaz yani yine satışlarını dark net üzerinden yapması gerekiyor aksi taktirde aynı sonuçlarla karşılaşması ve büyük cezalara çarptırılması an be an…