Teknoloji Blogu

Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Grafik Tasarım İpuçları

Öğrenci, işletme sahibi veya herhangi bir sektörde çalışan olmanız önemli değildir – grafik tasarım ipuçları bir noktada okuma gereksinimi ile karşılaşırsınız. Belki blogunuz veya sosyal medyanız için grafik oluşturmanız veya profesörlerinizi veya çalışanlarınızı etkileyecek harika bir sunum oluşturmanız gerekir.

Grafik tasarım ipuçları, daha önce deneyimi olmayan yeni başlayanlar için çok zor olabilir. Her şeyden önce, bir ay içinde ana grafik tasarımcı olmayı beklememelisiniz. Deneyimli tasarımcılardan tavsiye alırsanız, size aynı şeyi söyleyecektir: tasarım ilkeleri hakkında mümkün olduğunca çok kitap okumalı ve Photoshop, InDesign ve Illustrator’da ustalaşmalısınız. Profesyonel bir grafik tasarımcı olmayı planlıyorsanız bu kesinlikle doğrudur, ancak yolculuğunuza daha spesifik ve daha basit adımları izleyerek başlayabilirsiniz. Okumaya devam etmek; devamdaki yönergeler sizi doğru yöne götürecektir.

Grafik Tasarım İpuçları

İlham Alın

Kendinize tasarım öğretmek istiyorsanız, bu disiplindeki ustalardan ilham alarak başlamalısınız. Yaratıcılık ve benzersizliği çığlık atan güzel bir tasarım fark ettiniz mi? Pinterest tahtanıza ekleyin ve kataloğunuza yeni parçalar eklemeyi bırakmayın.

Dikkatli olun; Pinterest panonuz kopyalama için bir kaynak olarak kullanılmamalıdır. Grafik tasarım tamamen kendi tarzınızı keşfetmekle ilgilidir. İlham verici tasarımlar koleksiyonunun tam olarak hizmet etmesi gereken şey budur: tercihlerinizi ortaya çıkarmak. Örneğin, çoğunlukla infografik kaydettiğinizi fark ederseniz, bu stile odaklanmanız ve kendi projelerinizi oluşturmaya başlamanız gerekir.

Gözlemleyin Ve Analiz Edin

Tasarım koleksiyonunuzu gözlemlemek için biraz zaman ayırın. Baktığınız her infografik, illüstrasyon veya simge, ustaca bir şekilde birleştirilen çizgiler, şekiller, metinler ve diğer öğeleri içerir. Tüm bu şekillerin çok basit olduğunu fark edeceksiniz.

Farklı tasarımları analiz etme süreci, okuduğunuz ipuçlarının nasıl uygulandığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Kendi tasarımlarınızla daha iyi beceriler geliştirdikçe, usta tasarımcıların belirli öğeler oluşturmak için hangi araçları kullandığını tahmin etmeye başlayacaksınız.

Hizalamaya Dikkat Edin

Tek bir çizginin veya süslemenin tasarımınızın cazibesini neden bu kadar arttırdığını merak ettiniz mi? Cevap simetri! Tasarımınız ne kadar meşgul olursa olsun, homojenliği sağlamak için hizalamayı her zaman ayarlamanız gerekir.

Doğru Yazı Tiplerini Seçin

Tasarımın en önemli yönlerinden biri açıklıktır. Metni görsel çekicilik adına okunamaz hale getirirseniz, proje ile çok fazla başarı elde edemezsiniz. Tek bir tasarımda farklı yazı biçimlerini kullanmanızı söyleyen birçok kılavuz bulacaksınız, ancak bu tavsiyeyi tam anlamıyla almayın. İzleyici gözünü farklı stillere ve biçimlere ayarlamakta zorluk çekecektir, bu nedenle aynı yazı tipi ailesinin varyantlarını kullanmak en iyisi olacaktır.

Ancak, tüm tasarımlarınızı kesinlikle tek bir yazı tipiyle sınırlamamalısınız. Biraz deneyin ve üzerinde çalıştığınız proje için mükemmel stili bulun. Keşfetmek için çok fazla fırsat olduğunda sıkıcı varsayılan yazı tiplerine bağlı kalmak istemezsiniz.

Temiz, Okunabilir Bir Tasarım Hedefleyin

Havalı bir tasarım mı yaptın? Bilgisayarı kapatın ve dinlenin. Birkaç saat sonra bir göz atın. Ne hissi uyandırıyor? Çok meşgul veya karanlık görünüyor mu? O zaman doğru parlaklık ve kontrast dengesine ulaşmanız gerekir. Metniniz çok açık ve okunması kolay olmalı ve diğer tüm öğeler bu hedefe yönelik olarak çalışmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku