Teknoloji Blogu

Yeni İnternet Yasasına Dikkat!

0

Cumhurbaşkanı tarafından iki gün önce onaylanan yeni internet yasasına dikkat! Yeni internet yasasını içeren Torba Yasa internet kullanıcılarının dikkate alması gereken bazı noktaları da içeriyor. Peki yeni yasada dikkat edilmesi gereken kurallar neler?

yeni internet yasası

  • Yeni yasada yer alan 126. Maddenin onayı ile internet erişimlerinin yer aldığı trafik verileri TİB’de bulunacak.
  • 127. Maddeye göre bir site yasa dışı içerik yayınlaması durumunda TİB hemen engel koyabilecek.
  • Yeni yasaya göre web sitelerine içerik sağlayan yazarların ve web site sahiplerinin yasaları dikkate alması gerekiyor. Ayrıca sosyal medya üzerinde paylaşım yapanlar da bu gruba dahil.
  • Sitelerde oluşturulan içeriklerin yasalara aykırı özellikler taşımaması gerekiyo
  •  Twitter üzerinde ya da Facebook ve Youtube gibi sosyal paylaşım alanlarında yer alan video ve paylaşımların da yasaya uygun şekilde olması gerekiyor.
  • Yasaya uygun olmayan sayfalar kapatılacak ve erişim engellenecek. Bu da demek oluyor ki geçmişte yaşandığı gibi Twitter ve Facebook tekrardan kapatılma riski altında.

Yeni internet yasası Torba Yasa tamamen günlük yaşamdaki gibi internet üzerinde de yasalara uygun davranılmasını hedef alıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse sosyal paylaşım ağlarında son günlerde yaşanılan özgürlüklerin bir nevi de kısıtlanacak olması iyiye işaret ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için [email protected] mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

You will be redirected to

Click the link above to continue or CANCEL