Teknoloji Blogu

4 Nitelik, 1 İnceleme: Escape from the Pyramid

0

Birbirinden ölümcül tuzaklarla ve gizli geçitlerle dolu, birbiri ardına sıralanmış piramitlerde maruz kaldınız! Duvarları mitolojik çizimlerle dolu ve yüzlerce koridora sahip bu piramitlerden kaçabilecek yeteneğe sahip misiniz? Her koridor onlarca tuzakla kaplıyken, bu misyonu tamamlamak tahmin ettiğinizden de zor olacak!

escape-from-the-pyramid-1

Escape from the Pyramid, Tama Games tarafından geliştirilen bir platform oyunu. Her bölümde kendimizi bir piramidin içinde kaybolmuş halde bulup çıkışa olabildiğince hızlı bir şekilde ulaşmaya çalışıyoruz. Koridor boyunca sayısız tuzakla karşılaşacağımız aşikâr, aynı zamanda bu tuzakları atlatırken de olabildiğince elmas toplamaya özen göstermeliyiz. Yani sadece bölümü bitirmemiz, başarılı olduğumuzu göstermek için yeterli değil.

BENZERSİZ TASARIM
Oyunun mekanı Mısır olunca, mevcut tasarımdan da bolca söz etmek boynumun borcu.
Kontrol ettiğimiz karakter dahil, oyun baştan sonra eski mısır hiyeroglifleriyle bezenmiş. Arka plandaki duvarlara çizilen resimler, topladığımız elmaslar ve maceramız sırasında çalan müzik Mısır’ın efsanevi mitolojisini adeta bizlere yaşatmayı başarıyor.
Mısır mitolojisine fazlasıyla ilgi duymamdan olsa gerek, bu tasarım beni benden aldı. Yazıların fontu dahil olmak üzere bir araya getirilmiş bu düzene diyebileceğim tek şey, tartışmasız 5 yıldızlık olduğu!

BOLCA DÜŞMAN VE TUZAK
1 değil, 2 değil. Karşınıza çıkan tuzaklar o kadar fazla çeşide sahip ki, bir süre sonra tuzağın karşınızda olduğuna uyanmanız bile zaman almaya başlıyor. Yılanlar, akrepler, dikenler, testereler, örümcekler, gizli mızraklar ve daha bir çok tuzak sizi öldürmek için sabırsızlanıyor!

escape-from-the-pyramid-2

AKILLICA TASARLANMIŞ LABİRENT VE BULMACALAR
Her piramit, çok sayıda ölümcül koridor içeriyor. Koridorlarda bulunan gizli geçitler hayati önem taşıdığı gibi, onlara ulaşırken karşılaşacağınız tuzaklara da çok dikkat etmeniz gerekiyor. Fazlasıyla akıllıca dizayn edilmiş bu piramitlerde, bana kalırsa gizli geçitler “gizliliğinin” hakkını fazlasıyla vermiş; tuzaklar da kaçılması oldukça zor olan yerlere entegre edilmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor.
Yolculuktan sağ çıkabilmek için en önemli silahımız refleks, ancak çok sayıda mekan da bizi beynimizin sınırlarını zorlamaya itiyor. Bunca bulmaca içeren bu maceradan sağ çıkmak inanın ki hiç kolay değil.

AH CHECKPOINT AH!
Oyunun mükemmelliği tartışılmaz. Mısır mitolojisine az da olsa ilgi duyan herkesi içten içe kendine bağlayacak bir yapım olduğu ortada.
Ancak hatırlatmam gereken bir şey var ki, macera boyunca defalarca öleceksiniz. Bu ölümler elbette normal bir durum, ancak her öldüğünüzde haritanın en başından başlamak bazen can sıkabiliyor. En azından her bölümde 1 adet güncellenen bir başlangıç noktası daha bulunsa, oyuncuyu daha da mutlu edebilirdi. Sonuçta bölümün en başıyla her ölümden sonra göz göze gelmeyi kim ister ki?

escape-from-the-pyramid-3

Escape from the Pyramid, AppStore‘da 4,29 Turkish lira symbol 8x10px.png fiyatıyla bizlerle. Uzun zamandır sessiz kalan, falan son dönemde aldığı güncellemeyle tekrar gün yüzüne çıkan oyunun başarısı bana kalırsa tartışmaya açık değil. Platform oyunları ve Mısır mitolojisine ilginiz varsa, böylesine başarılı bir şekilde harmanlanmış bu yapım sizi kesinlikle memnun edecektir.

appstore-indir

 

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara Sıvı Dökülmesinde Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde anlatım, klavye ve Klavyeme su döküldü yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et