Teknoloji Blogu

Bilinçli Bir İnternet Kullanıcısı ve Mağdur Olanlar !

Türkiye olarak internete henüz yeni bir ülkeyiz. İlk olarak Nisan 1993’te ODTÜ’de kullanıma başlandı ve sadece 64kBit/san hızı ile oldukça yavaştı. Her geçen gün teknoloji geliştiği için ileride şuan baktığımız 8-16 mps hızları bile anormal gelecektir. Daha sonra ülkeye yayılan İnternet günümüze hızlıca ulaştı aslında. Şuan internet kullanan kaç kişi veya hat var bilinmiyor fakat etrafınıza bakmaktansa birazda ülkemizin bazı taraflarında interneti geçelim elektrik olmadığı da bir gerçek.

İnternet ortamını hayal eden var mıydı ?

Yaşınızın 30’dan büyük olduğunuzu varsayalım, size çocukken hayal edebileceğiniz gibi bir ortam söyleselerdi inanır mıydınız? Öyle bir yer ki çizim yapabilir, hayallerinizi saklayabilir, paylaşabilir ve Dünya’nın neresinden olursa olsun bir insanla konuşmak ve haber almak. İnanır mıydınız ? Müthiş bir bilgi deposu düşünün ki içinde yüzyıllar öncesine ait bilgiler var ama bir o kadar da gereksiz bilgiler, her kafadan ayrı bir ses, bilende yazıyor ve bilmeyenin de yazarak çocukları ve bizleri kötü etkiliyor.

Bu kadar büyük bir kara deliğin içinde ne ararsanız bulabilirsiniz. Hal böyle olunca interneti bulan ülke de bunu değerlendirmesini yapabilir tabi ki bütün bilgilere ulaşabilir.

sosyal-paylasim-sitelerinde-ona-arkadas-olun

Bahsettiğim gibi büyük bir ortam olunca internet ve geniş bir kitleye hitap ettiği için elbette zararları da var. Şimdi buraya “oyun oynanmaz ders çalışır, internetten ödev mi yapılır, ödev dediğin elle yazılır” gibi şeyler yazmayacağım. Çünkü internet dediğimiz ağda sayısızca akılda tutulması imkansız olan bilgiler, görseller ve kanıtlar bulunmaktadır. Yeri gelir bizim kafa dağıtmamızı sağlar. Ancak katılmam gerek bir cümle var ki ” İnternet bilinçli kullanılmalıdır.”

Küçük yaş kategorisinden başlayalım. Ufacık çocuksunuz farz edelim, dışarı çıkmak istemiyorsunuz, top oynamak veya arkadaşlarınızla koşturmak istemiyorsunuz. Bu aslında bir karakterin baskı altında olmasıdır. Sanal ortam diye tabir ettiğimiz ortamda yepyeni bir karakter oluşturabildiğiniz gibi buradan da çevre yapabiliyorsunuz. Küçükken yapmak istediklerinizi baskılar yüzünden yapamayıp internette yapabiliyorsunuz hal böyle olunca yıllar geçtikçe bir gün karşılaşacağınız cümle şu olacaktır eminim ki: ” Ben neler düşünmüşüm, neler yaşamışım “ Ve işin kötüsü de yaptıklarınız kayıt altında olduğunu unutmayın dünyanın bir ucunda da olsanız herkes görebilir ve paylaşılabilir.

entwicklungsbeeintr

Yaş ilerler ergenlik dönemine gelinir, hal böyle olunca aşırı hormon ve hormon patlaması ile uygunsuz sitelerin reklamları gözükür. Yandan chat mesajları gelir; ” Yakışıklı benimle vakit geçirmek ister misin?” Bilgilerinizi paylaşırsınız, adresinizi verirsiniz ve para aktarımı yaparsanız ve sonunda dolandırılırsınız. Ergenlik olmasa da bu yapan 40 50 yaşlarında insanları da görebiliyoruz.

Sosyal ağlar büyük tehlikedir aslında, örnek verirsem hemen anlayacaksınız bu yaşanmış bir olaydır. Bir kız kardeşimiz sosyal ağında ” Bu gece tatile gidiyor musunuz 1 hafta yokuz yaşasın” diye paylaşımda bulunuyor bir de konum ekliyor tabi. Bu ne demek biliyor musunuz ? ‘ Hırsız Bey biz 1 hafta yokuz artık 1 haftayı nasıl değerlendirmek isterseniz buyurun bekleriz’

Alışverişe değinelim birazda bu konuda çok haber çıkmamıştır çünkü çoğu herkes güvenilir siteleri kullanıyor. Her gün bizlerde gerek yemek olsun gerekse giyim olsun çoğu ihtiyacımızı internet kullanarak yapabiliyoruz. Fakat bazı sitelerde dolandırılabileceğinizi unutmayın. Daha önceden araştırın alacağınız yeri, el alem neden 4000 liralık ithal ürünü 250 liraya satsın diye de düşünebilirsiniz, özellikle de buranın Türkiye olduğunu ve bir akıllı sizin olmadığınızı hatırlayın.

Sonuç olarak bir toplayalım isterseniz, Ucu veya sonu olmayan yılların ve milyonların biriktirdiği bir ortam düşünün. Eskilerin bir sözü vardır, ” Nerede çokluk orada …” Aynı o hesap , sayısızca banka işlemini, alışverişi ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Dilediğiniz gibi ister oyun oynayarak ister arkadaşlarınızla veya uzaktaki ailenizle konuşarak vakit geçirebilirsiniz. Ama unutmayın ki haberlerde de gördüğümüz gibi terör örgütüne üye olmak veya dolandırılmanız sadece bir tık uzağınızda, tıpkı her şeyin olduğu gibi. İnternet dediğimiz ortam bir kara deliktir. Teknofeed Ailesi olarak sizlerden ricamız dikkatli ve bilinçli olmanız. Ve bu konuda bütün ekibimizle sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletişim için Tıklayınız

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku